Domácí

Opravy vesnic zasažených tornádem pokračují, dělníci se obávají zimy

V obcích na Moravě, kterými se přehnalo před dvěma měsíci tornádo, dál pokračují opravy domů. Velká část z nich je stále ve špatném stavu. Stavební firmy se snaží narychlo opravit i školy. Mnoho žáků ale i tak čeká začátek školního roku v provizorních podmínkách.

Základní škola v Hruškách odnesla řádění tornáda ze všech nejvíc. Budova stále čeká na střechu a dovnitř zatéká. Začátek školního roku se tam nestihne, děti i učitelé budou dojíždět do sousedních Tvrdonic.

"Tvrdonice nám poskytly bývalou budovu staré školy. Vejde se nám tam celý první stupeň, a co se týče mateřské školy, tam máme domluvené dvě třídy v Lanžhotě," uvedla starostka Hrušek Jana Filipovičová.

Související obsah

Pozdější nástup do školy budou mít i někteří žáci této školy v Moravské Nové Vsi. "Dvě až tři třídy budou muset dojíždět po dobu asi jednoho měsíce. Je to domluvené ve vedlejším Týnci," řekl starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut.

Běžný život se do obcí postižených tornádem vrací jen pomalu. Přesto v Hruškách v neděli uspořádali tradiční hody. Na třídenní Hodové veselí tu ale letos není čas. Všude se staví a opravuje.

Související obsah

V nejpostiženějších Hruškách se teď také staví nejvíc nových domů. Podle místních je to ale stále obtížnější. "Pokud přijde zima, a do těch baráků nám nateče, tak ty baráky popraskají a může se stát, že je budeme zase bourat," vysvětlil pracovník stavební firmy Miloš Petr. A právě blížící se konec léta teď nejen místním, ale i řemeslníkům, dělá nejvíc starostí.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz