Domácí

Bývalý ministr jde před soud. Je obviněný z odposlouchávání

Před Městským soudem v Praze v pondělí stanul bývalý ministr dopravy a lídr bývalé parlamentní strany Věci veřejné Vít Bárta. Obžaloba ho viní z úniku odposlechů lobbisty Romana Janouška s tehdejším primátorem Prahy Pavlem Bémem.

Odposlechy měla pořídit Bezpečnostní informační služba (BIS) v roce 2007, o dva roky později se k nim měl dostat Vít Bárta, který ještě tehdy nebyl ministrem, ale byl už aktivní ve straně Věci veřejné.

Podle obžaloby měl také bezpečnostní agenturu jako její šéf přesvědčit detektiva BIS Jana Petržílka, aby mu poskytl nahrávky hovorů vlivného lobbisty Romana Janouška a pražského primátora Pavla Béma. Bárta je pak měl zneužít ve svůj prospěch.

Přepisy nahrávek se dostaly i do médií, v březnu 2012 je otiskla Mladá Fronta DNES, Janoušek a Bém se na nich oslovují žoviálně mazánku a kolibříku a řeší zákulisí pražské politiky a podnikatelské scény.

Související obsah


Bártu a Petržílka obvinila policie už v roce 2013, teprve v pondělí ale případ kvůli řadě zdržení začal projednávat soud. Ten jen tak neskončí, očekává se tvrdá právní bitva. Mužům hrozí za zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace až osm let ve vězení.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz