Zahraničí

Další využití Černobylu: V jaderné elektrárně se testuje nové zařízení

Nový projekt se spouští v Černobylu. Ukrajina chce v uzavřené jaderné elektrárně ukládat vyhořelé jaderné palivo. Nejdříve se ale musí otestovat.

Osud uzavřené černobylské jaderné elektrárny ještě není definitivně zpečetěn. Ukrajina tam do provozu hodlá uvést nové zařízení.


To by mělo sloužit k ukládání vyhořelého jaderného paliva. Doteď se totiž odpad vyvážel do okolních zemí. Nejprve se ale zařízení bude muset osvědčit při testování.

Související obsah

 
Zařízení se skládá z 90 kontejnerů, které Ukrajina koupila od Spojených států. Jejich celková hodnota se měla vyšplhat v přepočtu na necelých 40 miliard korun. Okolí jaderné elektrárny je nyní přísně hlídané.

Černobyl se neslavně zapsal do historie 26. dubna 1986, kdy při zkouškách došlo k explozi čtvrtého bloku elektrárny a následnému úniku radiace. Zbylé tři reaktory ale zůstaly v provozu a nadále vyráběly elektřinu, druhý do roku 1991, první skončil o pět let později a třetí byl odstaven v roce 2000. Kolem zničeného čtvrtého bloku byl vybudován ocelobetonový sarkofág, který v minulých letech nahradila nová stavba.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz