Zahraničí

Na potápěče často útočí mořští hadi. Pletou si je se samicemi, tvrdí vědci

Na potápěče často útočí mořští hadi. Pletou si je se samicemi, tvrdí vědci
Zdroj: Profimedia

Na potápěče v tropických oblastech často útočí mořští hadi mornáři olivoví. Ti lidi ve vodě pronásledují a nakonec pokoušou. Vědci nyní odhalili patrnou příčinu. Podle nich si hadi pletou potápěče se samičkami.

Dlouhá léta se odborníci i potápěči zabývali tím, proč hadi na člověka útočí. Australští vědci proto začali jejich chování zkoumat a sledovali volně žijící mořské hady v jižní oblasti Velkého bariérového útesu. Studie totiž zatím vždy dokládaly, že mořští hadi by raději uplavali, než aby se střetli s lidmi.


Podle nejnovějšího výzkumu publikovaném v časopisu Scientific Reports se hadi k potápěčům nejčastěji přibližovali v období páření a jednalo se především o samce. Ti si tak člověka pletli jednoduše se samičkou.

Související obsah


To, co se lidem mohlo zdát jako nepříjemný útok, bylo jen pouhé namlouvání. "Had totiž samici šlehne jazykem, aby zkontroloval kůži a ujistil se, že se jedná o správný druh a pohlaví,“ uvedl pro CNN spoluautor studie Rick Shine.


Odborníci při útoku doporučují zachovat klid. Ve chvíli, kdy had zjistí, že potápěč není samice, zase odpluje a bude svou lásku hledat jinde.

Lovce humrů spolkla velryba. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz