Zdravotní sestry

Sester je pořád málo. Nepomáhá ani rekordní zájem o studium

Během pandemie se výrazně zvýšil zájem o studium zdravotních oborů. Školy ale nemohou přijmout více uchazečů. Nemají peníze a kraje ani stát prý přispět nemohou. Sester je přitom stále nedostatek.

Nedostatek zdravotních sester není problém jen nemocnic. Trápí i hospice nebo domovy seniorů. Sestry odcházejí kvůli spoustě hodin přesčasů, často bez nároku na více peněz. Podle statistik jich v České republice chybí přes dva tisíce.

"Největší odliv sester a celkově personálu jsme zaznamenali v době, kdy odezněla akutní fáze období covidu. Tehdy nám nejvíce personálu odcházelo z důvodu vyčerpání a přetíženosti. Na jednu sestřičku během denního provozu připadá asi 20 až 30 pacientů, během noční směny je to samozřejmě ještě víc," uvedla náměstkyně pro nelékařské obory nemocnice svaté Alžběty Marcela Tomanová.

"U nás v domově Sue Ryder se dlouhodobě potýkáme s nedostatkem zdravotních sester, které jsou důležité pro chod domova pro seniory," popsala vedoucí komunikace domova Sue Ryder Denisa Ratajová.

Související obsah

Zájem o studium oboru přitom během pandemie vzrostl až o 50 %. Školy však nemají dostatek peněz, aby navýšily kapacitu. 

"Zájem o studium se zvýšil, především o obor všeobecná sestra a zdravotní asistent. Kraje mají možnost nastavovat kapacitu zdravotnických oborů ve spolupráci se zdravotnickými zařízeními tak, aby byla pokryta jejich potřeba," uvedl mluvčí ministerstva školství Ondřej Macura.

Problémem jsou ovšem často samotné budovy škol. "V tomhle případě hraje roli i kapacita budov, která nesmí být překročena. Ta by se musela posuzovat, pokud by nedošlo zároveň k utlumení jiného oboru na příslušné škole," vysvětlila Hana Šímová z odboru školství, mládeže a tělovýchovy.

Související obsah

Podle statistiků současný počet absolventů za pár let už nemusí stačit k tomu, aby nové sestry nahrazovaly ty starší, které budou odcházet do důchodů.


Světová zdravotnická organizace proto vyzývá země trpící nedostatkem zdravotních sester, aby každý rok zvyšovaly počet absolventů nelékařských oborů o osm procent.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zdravotní sestry

Důležité Události

Píše se na Deník.cz