Zahraničí

Stále víc zemí staví kvůli uprchlíkům na hranici ploty. Včetně sousedů ČR

Řecko, státy Pobaltí, Maďarsko a nově také Polsko. Stále více zemí se kvůli strachu z rostoucí migrace rozhodlo postavit na hranicích plot. Zatímco při migrační krizi v roce 2015 Evropská unie výstavbu bariér ostře kritizovala, dnes ji označuje za dobrý nápad. Finančně na ni ale přispívat nebude.

Záběry z přeplněného kábulského letiště posledních dní značí jediné. Běžní Afghánci slibům Tálibánu nevěří a zemi chtějí opustit. A uvědomuje si to i Evropa.

"Tento problém je třeba vyřešit pomocí všech běžně dostupných, ale i mimořádných nástrojů, které migraci znemožní a zabrání vytvoření nelegálních migračních tras," hřímá italský ministr zahraničí Luigi Di Maio.

Související obsah

Obavy Evropy navíc umocňuje běloruský vůdce Lukašenko. Ten začal běžence využívat jako nástroj nátlaku na Unii. Pobaltské státy a Polsko už proto rozhodly, že své hranice s Běloruskem opevní plotem.

"Abychom tomuto problému mohli čelit, musíme řádně chránit naši hranici. Protože ale víme, že lidé na druhé straně mohou potřebovat podporu, poslali jsme tam humanitární pomoc," nechal se slyšet polský premiér Mateusz Morawiecki.

"Stavět ploty a zdi mezi lidmi v 21. století je vždycky poněkud děsivé. Já to vnímám tak, že to má být spíš odstrašující prostředek. Doufám, že to nebude tak, že u těch plotů se budou fyzicky zastavovat uprchlíci," doufá ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

Související obsah

Zabránit opakování situace z roku 2015 chce pomocí plotu také Řecko. Země tehdy byla migrační branou a do Evropy přes ní přicházely stovky tisíc běženců.

"Může to být to, že evropští představitelé naznali přes všechny dobré úmysly, že Evropa dokáže přijmout a důstojně se postarat, integrovat a zvládnout své problémy v určitém čase jen pro určité množství uprchlíků," zamýšlí se Pánek.

A staví se i v Turecku, které už teď zadržuje miliony uprchlíků. Tamní prezident i evropští lídři se shodují na tom, že nejdůležitější je teď předejít tomu, aby se lidé na cestu do Evropy vůbec vydali.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz