Zemědělci

Českem se šíří plíseň brambor. Ovlivní i ceny. Kde udeří nejvíc? MAPA

Českem se šíří plíseň brambor. Ovlivní i ceny. Kde udeří nejvíc? MAPA
Zdroj: Profimedia

Plíseň brambor se od počátku srpna objevila ve většině regionů Česka. Nedělní srážky zvýšily riziko šíření, které bude mít mimo jiné dopady na cenu i velikost brambor.

Českem se šíří bramborová plíseň, která se začala objevovat začátkem srpna a stále sílí. Nedělními dešti se zvýšilo riziko na severu Moravy, ve čtvrtek podle mapy, kterou zveřejnil portál Agrorisk, jsou nejvíce ohrožené brambory i na severu Čech.

Odborníci varují také před šířením v Plzeňském, Jihočeském a Libereckém kraji. Dále je zasažen i Moravskoslezský kraj spolu s Karlovarskem a Ústeckem. Ideální podmínky pro šíření budou vrcholit v sobotu. Následně se riziko začne snižovat. Jako první se plísně zbaví Jihočeský a Ústecký kraj.

Zemědělci se podle odborníků s problémem setkávají každý rok. Zákazníci tak mohou v obchodech najít brambory obsahující plíseň.

"Brambory jsou zdravotně nezávadné. Zemědělcům však dělá starosti hlíza, která vlivem plísní ztrácí živiny a bude nadále nepoužitelná,“ řekl TN.cz rostlinolékař Jan Juroch z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

 

Související obsah

Brambory pak jsou především menšího vzrůstu, avšak jejich ceny naopak stále rostou. "Celkovými dopady v šíření plísní bude menší velikost, horší skladovatelnost a náročnější ochrana pro zemědělce,“ doplnil Juroch.

"V loňském roce jsme viděli hodně prudký nárůst cen brambor, v zásadě jsme mluvili o bramborové krizi, protože skutečně docházelo ke skokovému nárůstu. V letošním roce se ceny začaly snižovat, stabilizovaly se. Nicméně výhled je takový, že brambory opět začnou zdražovat. Je to dáno tím, že je velice vlhké a deštivé počasí, tak se částečně znehodnocuje úroda a těžko se sklízí," zhodnotil ekonom Štěpán Křeček.

Loni se v celé Evropské unii podle údajů Eurostatu sklidilo 55,3 milionu tun brambor. Premiantem bylo Německo, které se na celkové sklizni podílelo více než pětinou, následovalo Polsko, Francie, Nizozemí a Belgie. Těchto pět států se na výsledku z roku 2020 podílelo téměř 75 procenty. Česká republika obsadila 12. místo z 27. Dopadla tak lépe než Slovensko či Maďarsko, zaostává ale za Rakouskem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zemědělci

Důležité Události

Píše se na Deník.cz