Domácí

Dojde na reformu tajné služby? Vláda a opozice se nemůžou dohodnout

V Česku podle odborníků chybí nezávislý orgán, který by kontroloval tajné služby a mohl by nahlížet i do takzvaných živých kauz. Přitom už před třemi lety začala platit novela zákona, která jeho zřízení umožňuje. Jako hlavní problém bezpečnostní experti vidí extrémně vysoké nároky na členy a také vládou prý nevhodně zvolené kandidáty. O vznik podobného nezávislého orgánu se snaží i Spojené státy americké.

Šéfka americké CIA pravidelně chodí na kobereček před kongresový výbor. "Nedělejme si iluze, že to je kdovíjak efektivní, že ti lidé jsou schopni postihnout jakoukoli eventualitu, která se ve službách odehrává. Všechno je to o tom, zda jsou ve funkcích morálně vyspělí lidé," poznamenal bezpečnostní expert Andor Šándor.

Britové mají tajné služby dokonce tři. Pro všechny funguje společný zpravodajský výbor složený z členů kabinetu a šéfů služeb. Kontrolní roli pak má opozice.

Související obsah

 "Málokde, možná, že dokonce nikde, pokud  nepočítáme nějaké totalitní režimy, tak zpravodajci neinformují o probíhajících živých svazcích. Nikdy nevíte, ke komu se ty informace dostanou a jakým způsobem můžete ohrozit tu probíhající akci," uvedl zpravodajec a bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák.

Převratná novela zákona, která umožňuje nezávislý dohled nad tajnými službami, byla v Česku schválena v roce 2018. Přesto se dodnes nic takového neděje.

"Kdybychom už měli orgán, který by měl přístup i do živých svazků, tak jsme dávno mohli vědět, kdo má pravdu. Jestli BIS, pan premiér nebo pan prezident," doplnil Šándor.

Související obsah

"Ve finále není nikdo, kdo by BIS kontroloval. Mohou si tam tak v podstatě dělat, co chtějí," nechal se slyšet Tomio Okamura, předseda hnutí SPD.


Podle bezpečnostních expertů problémem je, že kritéria na členy kontrolního orgánu jsou příliš vysoká. Kandidát totiž musí mít prověrku na stupeň přísně tajné, být starší 40 let a nesmí se jednat o poslance, senátora, anebo třeba příslušníka bezpečnostního sboru.  

Související obsah

Opozice ale potíž vidí i v přístupu vlády. "Kvůli liknavosti Babišovy vlády tento orgán dodnes nevznikl.Vláda nebyla schopná nominovat kvalitní kontrolory, kteří by byli schváleni Sněmovnou," řekl Jiří Pospíšil (SPOLU), europoslanec TOP 09.

Letos v létě přitom vláda Sněmovně předložila seznam možných kandidátů. Ti ale poslancům přišli nevhodní.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz