Domácí

Alergici pozor! Kvůli oteplování se v Česku rychle množí vosy a sršně

Kvůli oteplování se v Česku daří bodavému hmyzu. Vosám a sršním nevadilo ani deštivé léto a teď je jich v přírodě nejvíc. Pozor by si měli dávat hlavně alergici. Záchranáři denně vyjíždějí téměř ke stovce lidí, mnohým z nich jde o život.

Jara se dožívají jen královny, ale uprostřed léta čeká na alergiky celá vosí armáda připravená chránit hnízdo a najít potravu.

Právě teď je bodavý hmyz na samém vrcholu reprodukčního cyklu a lidé mají největší šanci, že si z přírody odnesou žihadlo. Záchranáři vyrážejí na pomoc dospělým i dětem.

Související obsah

"Měli jsme velmi malé děti pobodané se závažnou alergickou reakcí," řekla televizi Nova Barbora Zuchová, mluvčí jihomoravské záchranné služby.

Během horkých letních dnů potřebuje akutní pomoc až stovka lidí denně. Při takzvaném anafylaktickém šoku organismus přehnaně zareaguje na jed hmyzu a pacient může rychle ztratit vědomí. Takováto reakce se může objevit i u člověka, který dosud žádnou alergií netrpěl.

"Bodla mě a otekla mi celá pusa. Hodinu a půl si vůbec nic nepamatuju. Mám takové jenom záblesky," popisoval hmyzem pobodaný muž.

V takto vážných případech potřebuje pacient okamžitě dávku adrenalinu a rozhodující je proto rychlost s jakou ostatní zareagují a přivolají pomoc.

Související obsah

Včelí žihadlo je nutné okamžitě vytáhnout, aby se do rány dostalo co nejméně jedu. Záchranáři doporučují ránu chladit třeba mraženou zeleninou.

Kvůli teplejšímu počasí se u nás časem nejspíš objeví i obávané sršně asijské, které jsou už několik let v sousedním Bavorsku.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz