Zahraničí

Britský veterán to dokázal! Z Kábulu zachránil skoro 180 psů a koček

Britský veterán to dokázal! Z Kábulu zachránil skoro 180 psů a koček
Zdroj: Profimedia

Nečekaným happyendem skončí příběh britského válečného veterána Paula "Pena" Farthinga, který po odchodu od britské námořní pěchoty začal provozovat v Afghánistánu útulek pro zvířata. Přes velké útrapy se Farthingovi podařilo dostat ze země 94 psů a 79 koček. V Kábulu ale musel nechat afghánské pracovníky svého útulku.

Farthingova snaha ještě v pátek ráno vypadala beznadějně, protože se na poslední chvíli změnily podmínky pro vstup na kábulské letiště. Během odpoledne ale přišel nečekaný zvrat a před 19. hodinou našeho času britské ministerstvo obrany informovalo, že Farthing a jeho zvířata se dostali do prostoru, který Britové na letišti spravují.

"Pen Farthing a jeho zvířata se za asistence britských ozbrojených sil dostali na kábulské letiště, kde jim v tuto chvíli pomáháme, zatímco čekají na odvoz," uvedlo ministerstvo na twitteru.

Farthing si pro přepravu zvířat musel najmout vlastní letoun, který přiletěl do Kábulu z Londýna a přes uzbecký Taškent se má do britského hlavního města zase vrátit. Britské ministerstvo obrany přislíbilo, že na základě přímluvy ministra obrany zajistí, aby stroj mohl v Kábulu přistát.

Ze země ale britský veterán nemohl odvézt své afghánské spolupracovníky "Bylo tam spoustu slz, když jsme se loučili. Cítil jsem hrozně moc emocí. Je mi jich moc líto, ale jsem rád za sebe a za zvířata," řekl britskému deníku The Sun.

Do podobné situace se Farthing dostal již ve čtvrtek, kdy se podle svých slov i se zaměstnanci a s jejich rodinami dostal 300 metrů za hranice perimetru okolo letiště, ale nedovolili mu překročit linii mezi územím kontrolovaným Tálibánem a britskými vojáky. Podle Farthinga se na rozkaz amerického prezidenta Joea Bidena změnily podmínky.

Související obsah

Tálibán totiž k letadlům nyní pouští už jen lidi, kteří mají pas a v něm vízum. Skoro 70 zaměstnanců jeho útulku sice mělo příslib od britského letectva, že je odvezou, nikoliv však potřebné doklady, proto musí zůstat v Afghánistánu.

Britský ministr obrany Ben Wallace Farthingovi a jeho zaměstnancům ve středu nabízel, že jim zajistí odvoz v letadlech královského letectva, podmínkou ale bylo, že na letiště dorazí bez zvířat.

Při Teroristickém útoku u letiště v Kábulu, zahynulo nejméně 13 lidí (8/2021): 

TN LIVE
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz