Domácí

Prezident chce u rozpočtu vidět úspory a investice, ministři se neshodli

Prezident Miloš Zeman se v sobotu sešel v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s dalšími členy expertního týmu, aby s nimi jednal o státním rozpočtu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že prezident by chtěl vidět v rozpočtu úspory. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka by dokonce prezident zvažoval vetování rozpočtu, pokud by mu takový byl předložen.

Jednání o rozpočtu se v sobotu netradičně konalo mimo lánský zámek. Celá skupina se krátce po desáté hodině minibusem přesunula na oběd do nedaleké restaurace.

"Pana prezidenta potěšily investice. Ty se pohybují na plánované částce zhruba 207 miliard," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Jenže to vypadá, jako by ministryně byla na jiném jednání než prezident. Podle Schillerové prý schodek rozpočtu ve výši 390 miliard prezidentu Zemanovi nevadí. Jeho mluvčí ale říká něco jiného.

Související obsah


"Prezident republiky se kriticky vyjádřil k návrhu státního rozpočtu na rok 2022, který označil za nedostatečně úsporný a nedostatečně investiční. Prezident republiky upozornil, že bez patřičných pozměňovacích návrhů tohoto typu by zvažoval vetování návrhu státního rozpočtu na rok 2022," uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Šetřit se ale zřejmě bude těžko - jednotliví ministři se totiž snaží získat pro své resorty daleko víc peněz.

"Dohoda rozpočtu pro příští rok je částka 8 miliard 912 milionů korun. Je také důležitá naše IT infrasturktura, v této položce nám také paní ministryně vyšla vstříc," sdělil ministr zahraniční Jakub Kulhánek (ČSSD).

Související obsah


Třeba ministerstvo práce a sociálních věcí má přislíbeno přes 22 miliard korun. Podle ministryně Jany Maláčové (ČSSD) to ale nestačí.

"Pro stabilizaci ale potřebujeme ještě 1,5 mld. Pro zaměstnance v soc. službách požaduji navýšit platy o 3000 Kč, takže ještě 3 mld. Suma sumárum: na sociální služby 4,5 mld. chybí," nechala se slyšet Maláčová.

Ministryně Schillerová by se kvůli rozpočtu měla v neděli sejít i s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO) a vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO).

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz