Naše Česko

Extrémnímu suchu v Česku odzvonilo. Vláha navíc likviduje kůrovce

Ještě loni katastrofické scénáře předpokládaly, že extrémní sucho je v Česku těžko řešitelný problém. Hydrologové tvrdili, že vydatné srážky by musely zkrápět zemi minimálně šest měsíců, aby se vše vrátilo do normálu. Nemožné se ale stalo skutečností – za poslední rok se vrátily zásoby vody téměř do normálu.

Vysychaly potoky, řeky, studny a klesala hladina podzemních vod. Ke zlepšení situace prý bylo nutné, aby nadprůměrně pršelo nejméně půl roku. A malý zázrak se nakonec opravdu stal.


"Od začátku roku doteď spadlo o 35 procent více srážek než v roce 2018. V mělkých vrtech jsme na normálním stavu, v jihozápadní a západní části republiky dokonce silně nad normálem," potvrdila meteoroložka Dagmar Honsová.

Změnu k lepšímu jasně pozorují studnaři. Ovocnáři pak prý budou mít po dlouhé době díky dostatku vláhy alespoň průměrnou úrodu.

Související obsah

"Srážky na jednu stranu pomohly, například jablka budou větší. Na druhou stranu ale na jaře krupobití a prudké slejváky úrodu poničily," uvedl na pravou míru Martin Ludvík z Ovocnářské unie.

Dostatek vláhy má zhoubný vliv i na největšího ničitele lesů posledních let. Tím je kůrovec.

Související obsah

"Dostatek vláhy znamená i dostatek mízy u stromů. Ty tím pádem mají dostatek pryskyřice. Jakmile se pak brouk při vrtání dostane do kapky pryskyřice, zahubí ho to," vysvětlil lesník Ladislav Půlpán.

Kůrovcovou kalamitu se nám daří zastavit, nebo alespoň zpomalit, " doplnila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. Dostatečné množství vláhy ale znamená dobrý předpoklad pro to, aby se ujaly i nové sazenice. Pracovníci Lesů ČR jich jen letos plánují vysadit na 85 milionů.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz