Domácí

Volební kampaně letos vyjdou levněji. Strany a hnutí za ně utratí méně

Politické strany letos za předvolební kampaně utratí méně než dřív. Nejvíc peněz zatím utratila koalice SPOLU, vládní strany chtějí kampaň směřovat hlavně na září.

Předvolební období je letos mimořádně dlouhé, prezident vyhlásil termín voleb už devět měsíců před jejich konáním. Zákonem jsou výdaje za kampaň zastropovány na 90 milionech korun. Některé strany ale nevyužijí ani třetinu této částky.


"My máme 20 milionů z centra. Další zhruba dva miliony do kampaně dají krajské a okresní výbory spolu s kandidáty," uvedl Petr Šimůnek, první místopředseda Ústředního výboru Komunistické strany Čech a Moravy.


Rozpočet na kampaň z centrály ČSSD je kolem 20 milionů korun. Transparentní účet můžete sledovat na webu strany.

Související obsah


"V současné době je to nějakých 14 milionů. Utratili jsme zhruba 12 milionů," nechal se slyšet Robert Šlachta, předseda hnutí Přísaha.


"Plánujeme utratit do 30 milionů. Zatím jsme utratili okolo 20 milionů, " sdělila Zuzana Majerová Zahradníková, lídryně hnutí Trikolora.


"Celkový náš rozpočet je přibližně 60 milionů korun. Spotřebovali už jsme přibližně 50 milionů," řekl předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Související obsah


Maximum, tedy 90 milionů, pravděpodobně využijí tři uskupení. "Můžeme se k němu přiblížit až započítáme dobrovolnickou podporu. Teď máme zhruba 50 milionů," potvrdil Mikuláš Ferjenčík (PIRSTAN), poslanec a vedoucí mediálního odboru Pirátů.


"ANO doposud vynaložilo částku zhruba devět milionů korun, další faktury související s volbami budou propláceny v následujících dnech. Celkově se budeme pohybovat někde pod tou hranicí 90 milionů, " vysvětlil mediální manažer hnutí ANO Martin Vodička.


"Naše koalice SPOLU ho vyčerpá v zásadě úplně celý. Zatím jsme využili už zhruba dvě třetiny," popsal Zbyněk Stanjura (SPOLU), první místopředseda ODS.

Související obsah


Většinu peněz přitom spolkne reklama. "Největší finanční částku představuje venkovní reklama a kontaktní kampaň," podotkl Šlachta.


"Je to nákup onlinu a billboardů. Budeme startovat naši tour," přiblížila Majerová Zahradníková.

Související obsah


"Kontaktní kampaň je vlastně nejlevnější. Peníze dáváme hlavně za billboardy a reklamu na sociálních sítích," objasnil Stanjura.


"Největší náklady jsou na naše noviny – pohybují se v řádu milionů korun. Dále utratíme peníze za plakáty a letáky, pak také billboardy a komunikaci na sociálních sítích," vyjmenoval Okamura.

Související obsah

"Největší částka je reklama na železnici. Ta byla kolem pěti milionů, " doplnil Šimůnek.

"My jsme utráceli za mzdy lidí, kteří pro nás pracují, a to především na online kampani, " objasnil Ferjenčík.

Nejvíc peněz za kampaň v minulých volbách do sněmovny utratila ČSSD. Jen o 800 tisíc méně zaplatilo hnutí ANO.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz