Zahraničí

Kábulské letiště se stalo terčem raket, k útoku se přihlásil Islámský stát

Kábulské letiště se v pondělí ráno stalo terčem raketového útoku. Protiraketovému systému americké armády se však podařilo střely zlikvidovat. K útoku se následně přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Americká armáda v pondělí ráno sestřelila rakety namířené na letiště v Kábulu, podle úřadů nebyl nikdo zraněn, informuje New York Times.

Američtí vojáci se mají z Afghánistánu stáhnout do úterý. K útoku se následně odpoledne přihlásila afghánská odnož teroristické organizace Islámský stát.

Ve čtvrtek otřásla Kábulem série sebevražedných útoků, při kterých zemřelo nejméně 170 civilistů včetně dětí. Podle Pentagonu si exploze vyžádala také životy 15 vojáků, což ze čtvrtečního útoku dělá nejtragičtější atentát na americké vojáky v zemi od sestřelení vrtulníku před deseti lety, kdy zemřelo 30 lidí.

Související obsah

Spojené státy tak následně na východě Afghánistánu podnikly s pomocí dronu útok na dva vysoké představitele teroristů, kteří měli být za útoky zodpovědní.

"Americké ozbrojené síly provedly sebeobranný letecký úder z bezpilotního prostředku na vozidlo v Kábulu, čímž zabránily bezprostřední hrozbě ISIS-K Mezinárodnímu letišti Hámida Karzajího," citovala agentura AP kapitána Billa Urbana z americké armády.

Situace v Afghánistánu zafungovala v americkém Kongresu jako rozbuška. Republikáni, kteří prezidenta Joea Bidena už dříve vinili z chaotické situace, ho vyzvali k rezignaci. Jiní mu vyčítají, že radikálům zanechal desetitisíce kusů nejmodernější vojenské techniky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz