Domácí

Úřad viní Zemana z porušení zákona. Nepřiznal kampaň, trest ho mine

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) viní prezidenta Miloše Zemana z porušení zákona. Důvodem má být nepřiznání cest do regionů v roce 2018 jako součást kampaně.

Miloš Zeman se už dříve proti závěrům úřadu ohradil, avšak úřad jeho námitky zamítl. Prezident v roce 2017, kdy se chystal na obhájení funkce prezidenta, uspořádal přes dvacet setkání s občany.

Zeman žádnou z těchto akcí tehdy nezahrnul do nákladů volební kampaně. Z vyšetřování úřadu ale vyplývá, že výjezdy kampaní byly. Hlava státu tak porušila zákon o volbě prezidenta republiky, píše portál Aktuálně.cz, který na zjištění úřadu upozornil.

Související obsah

"Z videozáznamu i audiozáznamu z mítinku (v Zábřehu) je zřejmé, že setkání s občany nese oficiální prvky volební kampaně a že se akce konala s vědomím a za aktivní účasti kandidáta na funkci prezidenta republiky. Akce nebyla zahrnuta do zprávy a do volebního účetnictví. Účetnictví a zpráva byly v tomto bodě v rozporu se skutečností, respektive nezahrnovaly veškeré výdaje na volební kampaň," píše se ve zprávě úřadu.

Dohledový úřad má možnost uložit pokutu v rozmezí mezi deseti až sto tisíci korunami. Prezident je však chráněn imunitou, takže nelze řízení o uložení pokuty zahájit.

Související obsah

"Jde skutečně o nesmírně bizarní rozhodnutí, kdy je výkon prezidenta republiky vykládán jako předvolební kampaň. Proto považuji toto rozhodnutí za nemístně politické, nikoliv odborné. Pokud jde o samotnou volební kampaň, je nutno podotknout, že porušení zákona nalezl úřad i v případě prezidentského protikandidáta Jiřího Drahoše. Ukazuje to, že kandidující osobnosti a strany si teprve osvojují nová pravidla," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pro TN.cz.

Miloš Zeman v roce 2018 porazil v prezidentských volbách Jiřího Drahoše a obhájil tak funkci. Zeman získal 51,36 procenta hlasů, zatímco Jiří Drahoš 48,63 procenta.

Podle dohledového úřadu by mohly být z hlediska vedení kampaně problematické i současné výjezdy členů vlády do krajů. Jak se na to někteří z nich dívají a co si o tom myslí zástupci dalších stran?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz