Domácí

Otcovská bude od příštího roku delší. SPOČÍTEJTE SI, kolik dostanete

Otcovská bude od příštího roku delší. SPOČÍTEJTE SI, kolik dostanete
Zdroj: Thinkstockphotos

Otcovská dovolená v České republice se prodlouží z jednoho na dva týdny. Delší bude také doba k čerpání v případě, že dítě stráví část šestinedělí v nemocnici. Spočítejte si výši otcovské na kalkulačce.

Od ledna 2022 se prodlouží otcovská dovolená. Novopečení otcové takto budou moci čerpat dva týdny místo jednoho. "Je to v podstatě implementace evropské směrnice, kterou sice trochu předbíháme čas, ale ustanovení v českém právním řádu dřív nebo později by muselo být přijato," vysvětlila místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Termín otcovské si každý otec volí sám, musí to však být do šesti týdnů ode dne narození miminka. Nově se však stanovená lhůta prodlouží o příslušný počet dnů v případě, že novorozenec bude během šestinedělí hospitalizován. Otcové se tak mohou v tomto případě rozhodnout, zda nastoupí na dovolenou později.

Spočítejte si výši otcovské:

Zdroj: Penze.cz - Otcovsk poporodn pe


I nadále budou muži dostávat po dobu otcovské dovolené 70 % základu příjmů z nemocenského pojištění. Je proto nutné si u této podpory platit právě zmíněné nemocenské pojištění (za zaměstnance jej platí zaměstnavatel, živnostníci si jej platí sami).

Je také potřeba, aby byl otec dítěte zapsán v jeho rodném listu. Rodiče spolu však nemusí být sezdáni. "Kromě otců může mít nárok na otcovskou také pojištěnec (muž nebo žena) pečující o dítě, které převzal do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, pokud dítě ke dni převzetí do péče nedosáhlo sedm let věku," vysvětlila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

 

Související obsah


Otcovská se vyplácí od února 2018 a od jejího zavedení volno využili muži u více než dvou pětin narozených dětí. Vybráno tak bylo 150 tisíc dovolených a stát za ně dal od začátku fungování do letošního března přes 800 tisíc korun.

Odstartovalo náhradní výživné. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz