Téměř třetině všech stromů na světě hrozí vyhynutí, vyplývá ze zprávy mezinárodní organizace botanických zahrad (BGCI). Mezi nejohroženější druhy patří například tropické magnólie, ohrožené jsou ale také dřeviny, které známe i z naší krajiny, jako jsou duby nebo jeřáby.
Organizace BGCI ve středu zveřejnila zprávu o stavu stromů na světě, která završila pětiletý výzkum. Při zkoumání 60 tisíc druhů se ukázalo, že 30 % z nich hrozí vyhynutí. Ohrožených druhů stromů je dvakrát více než savců, ptáků, obojživelníků a plazů dohromady.
Zpráva zároveň informuje, že 440 druhů je již v tuto chvíli na pokraji vyhynutí. To znamená, že ve volné přírodě zbývá méně než 50 jedinců. Například druh jeřábu vyskytující se pouze v severním Walesu čítá posledních 30 kusů.
Nejohroženější skupinou stromů jsou magnólie a dvojkřídláčovité, dřeviny rostoucí v tropických deštných lesích. Jako další významnou skupinu ohrožených stromů zpráva jmenuje například duby nebo javory. V Evropě hrozí vyhynutí až 58 % druhům všech původních stromů, přičemž nejvíce ohrožené jsou na našem kontinentě jeřáby.
Podle zprávy můžeme na území České republiky nalézt 84 druhů stromů, z nichž 12 je endemických. To znamená, že nikde jinde nerostou. Ohrožených druhů je v Česku 14, tedy 17 procent.
Mezi kriticky ohrožené patří podle vyhlášky ministerstva životního prostředí například keřovitá vrba černající nebo jeřáb muk. V kategorii silně ohrožených druhů bychom nalezli například břízu zakrslou, která je v Česku sice původním druhem, v přírodě bychom na ni narazili ale už jenom ojediněle, a to v Krušných a Jizerských horách nebo na Šumavě.
Mezi největší hrozby patří ztráta stanovišť, která se přeměňují na zemědělské plochy či pastviny. Mnohé druhy stromů čelí vyhynutí kvůli nadměrnému kácení a špatnému hospodaření. Organizace uvádí, že až jednu pětinu dřevin lidé využívají jako palivo, na výrobu nábytku, léků, jako potraviny a podobně. Třetině stromů, které podléhají těžbě dřeva, hrozí vymření.
Velkou roli hrají také klimatické změny a extrémní počasí. Kvůli změně teplot a výkyvům počasí se řada oblastí stává nevhodná pro růst stromů, které je dříve obývaly. Tento fenomén vědci zaznamenali jak v mírných pásech, tak v tropických oblastech.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz