Naše Česko

Třetině stromů světa hrozí vyhynutí. V Česku je ohrožených 14 druhů

Třetině stromů světa hrozí vyhynutí. V Česku je ohrožených 14 druhů
Zdroj: Profimedia

Téměř třetině všech stromů na světě hrozí vyhynutí, vyplývá ze zprávy mezinárodní organizace botanických zahrad (BGCI). Mezi nejohroženější druhy patří například tropické magnólie, ohrožené jsou ale také dřeviny, které známe i z naší krajiny, jako jsou duby nebo jeřáby.

Organizace BGCI ve středu zveřejnila zprávu o stavu stromů na světě, která završila pětiletý výzkum. Při zkoumání 60 tisíc druhů se ukázalo, že 30 % z nich hrozí vyhynutí. Ohrožených druhů stromů je dvakrát více než savců, ptáků, obojživelníků a plazů dohromady. 

Zpráva zároveň informuje, že 440 druhů je již v tuto chvíli na pokraji vyhynutí. To znamená, že ve volné přírodě zbývá méně než 50 jedinců. Například druh jeřábu vyskytující se pouze v severním Walesu čítá posledních 30 kusů. 

Nejohroženější skupinou stromů jsou magnólie a dvojkřídláčovité, dřeviny rostoucí v tropických deštných lesích. Jako další významnou skupinu ohrožených stromů zpráva jmenuje například duby nebo javory. V Evropě hrozí vyhynutí až 58 % druhům všech původních stromů, přičemž nejvíce ohrožené jsou na našem kontinentě jeřáby.

Související obsah

Podle zprávy můžeme na území České republiky nalézt 84 druhů stromů, z nichž 12 je endemických. To znamená, že nikde jinde nerostou. Ohrožených druhů je v Česku 14, tedy 17 procent.

Mezi kriticky ohrožené patří podle vyhlášky ministerstva životního prostředí například keřovitá vrba černající nebo jeřáb muk. V kategorii silně ohrožených druhů bychom nalezli například břízu zakrslou, která je v Česku sice původním druhem, v přírodě bychom na ni narazili ale už jenom ojediněle, a to v Krušných a Jizerských horách nebo na Šumavě.

Příčiny hrozícího vyhynutí

Mezi největší hrozby patří ztráta stanovišť, která se přeměňují na zemědělské plochy či pastviny. Mnohé druhy stromů čelí vyhynutí kvůli nadměrnému kácení a špatnému hospodaření. Organizace uvádí, že až jednu pětinu dřevin lidé využívají jako palivo, na výrobu nábytku, léků, jako potraviny a podobně. Třetině stromů, které podléhají těžbě dřeva, hrozí vymření.

Velkou roli hrají také klimatické změny a extrémní počasí. Kvůli změně teplot a výkyvům počasí se řada oblastí stává nevhodná pro růst stromů, které je dříve obývaly. Tento fenomén vědci zaznamenali jak v mírných pásech, tak v tropických oblastech.

TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz