Domácí

Drama v první školní den! Učitelky z Vraného bojkotují opatření

Školní rok ve Vraném u Kladna začal sporem mezi kantory, rodiči žáků a vedením obce. Část učitelů a rodičů totiž odmítá nošení roušek a testování dětí. Ve středu ráno se kvůli tomu strhla před školou hádka.

Povinné testování žáků rozhádalo rodiče, učitele a vedení obce už v úterý, ještě před začátkem školního roku. Obec totiž uvedla do funkce novou ředitelku. Předchozí musela místo opustit kvůli bojkotování pravidel nařízených ministerstvem zdravotnictví.

Na jedné straně konfliktu stojí obec, nová ředitelka a někteří rodiče, na straně druhé část učitelského sboru, bývalá ředitelka a zbytek rodičů. Kvůli testování a rouškám se spolu nedokážou domluvit.

Související obsah

V den začátku školního roku se pak situace mezi tábory znovu vyostřila. Podle reportéra televize Nova, který byl na místě, odmítly tři učitelky učit a děti ve škole nepřivítaly. "Veřejně se hádaly se starostou kvůli testování dětí. Jsou odpůrkyně testování, roušek a očkování," informoval z Vraného reportér Jan Zálužský.

"Nemyslím si, že testy něco vyřeší. A už vůbec ne zdraví," odůvodnila svůj postoj televizi Nova odvolaná ředitelka Ludmila Svobodová.

Podle starostu obce Miroslava Zázvorky učitelky nedodržují žádná vládou vydaná opatření. "Nabídli jsme jim i testování ze slin. Není to vůbec žádná zátěž. Je to úplně normální věc, kterou dodržuje celá republika. Neznám žádnou další školu, která by to podobným způsobem odmítla. Pravděpodobně budeme jediní v republice," řekl starosta před školou. 

Někteří rodiče se kvůli testování rozhodli svoje děti do školy neposlat. Z 29 dětí přišlo 18. Z toho se dvě nenechaly testovat a rodiče rozhodli, že budou mít celý den roušku.

Související obsah

"Nesouhlasíme s tím, co se tady děje. Naše děti si spolu hrají celé léto bez problému. Takže nevidím důvod, proč by se dneska měly testovat," vysvětlil jeden z rodičů reportérovi, proč nenechá své dítě otestovat.

S odpůrkyněmi nařízení to teď nevypadá dobře. Podle starosty půjdou na neplacené volno, pokud budou pravidla nadále bojkotovat. Zatím za ně shání náhradu.

Jak vypadal první školní den jsme zjišťovali i v rámci Televizních novin. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz