Domácí

Praha plánuje zpřísnit podmínky pro venčení psů. Majitelům se to nelíbí

Praha se chystá zpřísnit pravidla pro volný pohyb psů na území města. Magistrát chce změnit dosavadní vyhlášku z roku 2001, která už sice upravuje, kde se mohou psi bez vodítka pohybovat, ale ministerstvo vnitra teď po magistrátu chce, aby místa ve vyhlášce konkrétně uvedl a označil.

Už tak podle pejskařů přísná pravidla venčení v hlavním městě se chystá magistrát ještě zpřísnit, narazil ale u ministerstva vnitra. "V tuto chvíli se psi nesmí volně pohybovat až na určité výjimky v zeleni. My připravujeme novelu této vyhlášky. Nicméně v rámci připomínek nám ministerstvo vnitra sdělilo, že požaduje, aby ta místa, kde platí výjimka, byla ve vyhlášce taxativně vymezena,“ řekl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.


Majitelům psů se ale plán města nelíbí. Vyhrazených míst, kde mohou psi pobíhat bez vodítka, je prý v hlavním městě nedostatek. "Kdyby těchto psích luk bylo víc a vědělo se o nich, protože mnohdy jsou tak zastrčené, tak by to bylo k prospěchu věci,“ myslí si oslovený pejskař.

Související obsah


"Každý pejskař potřebuje nějaký prostor v blízkosti bydliště. Ne všichni mají možnost dojíždět někam ráno a večer na takové psí hřiště,“ přidává se další majitelka psa.


"Když je volno, jdeme na hřiště. Jinak musíme do parku, protože můj pes se nesnese s dalšími pejsky,“ vysvětlil pejskař.


V Praze je evidováno přes 90 tisíc psů. Kde se mohou na volno pohybovat, si musí jejich majitelé zjišťovat na webových stránkách městských částí. Po úpravě vyhlášky by je měli najít na jednom místě. Kromě toho má vyhláška řešit i pohyb psů v ulicích na vodítku. Ten by se mohl zpřísnit. Jak to bude, ale město ještě musí promyslet.

Související obsah


"Rozhodně nechceme žádný absolutní zákaz volného pohybu psů,“ uzavřel Hofman.


Kde se mohou a nemohou pohybovat psi bez vodítka, mají jasně dané například v Plzni. V Evropě platí asi nejpřísnější pravidla v německém Berlíně. Na vodítku musí být pes téměř všude. V parku pak nesmí být vodítko delší než dva metry, na ulici může být dlouhé maximálně metr.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Píše se na Deník.cz