Domácí

Ženu na Šumavě uštkla zmije. Jed si z rány vysála, skončila v nemocnici

Ženu na Šumavě uštkla zmije. Jed si z rány vysála, skončila v nemocnici
Zdroj: Profimedia

V sušické nemocnici skončila 66letá žena z Prahy, kterou ve středu dopoledne v okolí šumavské Kvildy uštkla do prstu zmije. Seniorka si navíc zadělala na pořádné problémy. Nejenže si pomoc zavolala až o dvě hodiny později, ale jed si z rány sama vysála a podle záchranářů z horské služby ho měla i polykat.

Sběr borůvek v okolí šumavské Kvildy se pro 66letou ženu z Prahy změnil v nepříjemný zážitek. Do prstu ji totiž kousla zmije. Přestože se vše seběhlo kolem půl 12 dopoledne, žena si pomoc zavolala až o dvě hodiny později.


"Na místě jsme byli velice rychle a zjistili, že paní skutečně uštkl had do prstu. Ranku jsme ochladili, paní byla během ošetření velice neklidná a spíše se věnovala svému pejskovi než nám," popsal zásah člen Horské služby Šumava Jan Ritter.

Související obsah


Situace se však během převozu do nemocnice zkomplikovala. Ženě podle záchranářů z horské služby otekl jazyk i obličej.


"Podle informací záchranářů si totiž žena celou dobu před příjezdem vysávala jed z ranky a vše polykala. Dle lékařů proto utrpěla vážnou alergickou reakci, která ji výrazně ohrozila," doplnil Ritter.


"Jed si skutečně vysávala a pokoušela se ho eliminovat. Že se jedná o špatný postup, je zřejmé. Převezli jsme ji do sušické nemocnice," řekla TN.cz mluvčí záchranářů Mária Svobodová.


Horská služba varuje sběrače i výletníky, aby si i nyní dávali na hady pozor. "Pokud už k uštknutí dojde, nesnažte se v žádném případě jed z rány vymačkat nebo vysát. Jestli nemáte možnost chlazení, zůstaňte v klidu na místě, co nejméně se hýbejte a ihned zavolejte pomoc," upozorňuje náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.

Útoků zmijí v Česku přibývá. Více se dozvíte v následující reportáži: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Do Česka zavítal tchajwanský ministr, Čína protestuje

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se ve středu setkal s tchajwanským ministrem Josephem Wu. Jednali o obchodní spolupráci a o kybernetické bezpečnosti. Setkání kritizovala Čína. "Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky," uvedla v prohlášení čínská ambasáda.

Krátká zpráva

Policie prověřuje lidi okolo prezidenta Zemana

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřuje lidi z okolí prezidenta Miloše Zemana, zda se nedopustili neposkytnutí pomoci a padělání a přisvojení pravomoci úřední osoby. Informaci přinesl portál Aktuálně.cz.

Píše se na Deník.cz