Domácí

Ženy umírají na infarkt více než muži. Mívají netypické příznaky. PŘEHLED

Ženy umírají na infarkt více než muži. Mívají netypické příznaky. PŘEHLED
ilustrační obrázek | Zdroj: Getty Images

Choroby srdečního svalu patří k jedněm z nejčastějších příčin úmrtí. K největším hrozbám se řadí infarkt. Častěji však na něj umírají ženy, které mohou mít oproti mužům netypické příznaky. Právě proto řada z nich vyhledá pomoc až ve chvíli, kdy je pozdě.

Kardiovaskulární choroby se podílejí na úmrtí až 40,1 % mužů a 45,6 % žen. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), podle kterého je u Čechů nejčastěji zastoupena ischemická choroba srdeční včetně akutního infarktu myokardu.


Typickými příznaky infarktu je intenzivní bolest na hrudníku, která se může šířit do ramene, krku nebo čelisti. Infarkt může navíc doprovázet také dušnost, pocení nebo závrať. Podle odborníků se však jedná o symptomy, které jsou časté u mužů.

Související obsah


Příznaky infarktu u žen


Naproti tomu však ženy mohou mít naprosto jiné příznaky. "Je pravda, že kromě odlišného vybavení tkání může za rozdíly i odlišná anatomická stavba srdečního cévního zásobení, ženy mají jemnější a užší cévy než muži. Subjektivní vnímání příznaků mezi muži a ženami je také odlišné. Riziko infarktu myokardu si ženy také často uvědomují až v pozdějším věku než muži," vysvětlil lékař Michal Vrablík.


U žen jsou nejčastějšími příznaky potíže s dýcháním, závratě, bolesti zad nebo dolní čelisti, může se také u nich objevit i dlouhodobá únava.


Slabší pohlaví navíc může trápit bolest žaludku, kterou si pacientky pletou s pálením žáhy nebo žaludečními vředy. Velký pozor by si měly dát ženy v menopauze, které mohou příznaky přicházejícího infarktu zaměňovat s nepříjemným klimakterickým syndromem.

Související obsah


Častěji umírají ženy


Právě kvůli odlišným příznakům a rozdílu v bolestivosti prožívají ženy infarkt jinak než muži. Mnoho žen navíc nemá skoro žádné symptomy. Často proto vyhledají lékařskou pomoc později a hrozí jim vážnější komplikace.


"Každý rok na akutní infarkt tak z důvodu podcenění situace umírá více žen než mužů," uvádí odborníci.


Prevence


Ženy i muži by měli zejména dbát na prevenci a nepodceňovat žádné příznaky. "Je důležité si hlídat rizikové faktory, jako je krevní tlak, cholesterol a cukr. V případě zvýšených hodnot doporučuji rychle vyhledat lékařskou pomoc," apeluje Vrablík.

Lidé zanedbávají infarkty a návštěvy lékařů. Více se dozvíte v následující reportáži: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz