Domácí

Česko oficiálně ukončilo afghánskou misi. Pražany vyděsily gripeny nad hlavou

Česká armáda v pátek symbolicky ukončila dlouholetou misi v Afghánistánu na pražském Vítkově, kde se konala pietní vzpomínková akce. V rámci ní vzdala armáda čest vojákům, kteří při působení v Afghánistánu přišli o život.

První čeští vojáci do Afghánistánu odletěli v roce 2002. Téměř po dvaceti letech mise skončila. Symbolickou tečku za ní česká armáda udělala v pátek na pražském Vítkově, kde uctila památku padlých vojáků.

"Během svého téměř 20letého nasazení se v Afghánistánu vystřídalo přes 11 tisíc příslušníků Armády České republiky. Krátce poté, co jsem nastoupil do svého úřadu, padli v Afghánistánu čtyři naši vojáci. Počet obětí války tak stoupl na čtrnáct. Na tyto hrdiny nezapomeneme," řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Vojáci a vojákyně, jsem pyšný, jak dobře jste reprezentovali Českou republiku," dodal.

Pietní akce se zúčastnil také například premiér Andrej Babiš (ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Prezident Miloš Zeman, jakožto vrchní velitel ozbrojených sil, však chyběl. "Ještě předtím se dnes (ve čtvrtek, pozn. red.) ministr a generál Opata setkali s rodinami hrdinů, kteří během služby v této misi položili své životy," informovalo Ministerstvo obrany na twitteru.

Přítomní uctili padlé vojáky minutou ticha. Následně nad pražským Vítkovem proletěly také armádní letouny, včetně vládního speciálu a stíhaček Gripen. Jejich přelet nad Prahou vyděsil také některé Pražany, kteří nevěděli, že se uctění památky koná.

Válka v Afghánistánu odstartovala v říjnu 2001 v reakci na teroristický útok na Spojené státy 11. září. Zapojilo se do ní na straně USA přes 40 států, včetně České republiky, která na misi vyslala přes 11 tisíc svých vojáků.

Související obsah

Čtrnáct z nich se už nikdy domů nevrátilo. Naposledy čeští vojáci v Afghánistánu umírali v roce 2018. Při sebevražedném útoku v srpnu zemřeli Patrik Štěpánek, Kamil Beneš a Martin Marcin, na konci října pak přišel o život Tomáš Procházka při střelbě na vozidlo českých vojáků. Všichni čtyři dostali od prezidenta Miloše Zemana Medaili Za hrdinství in memoriam.

Válka v Afghánistánu oficiálně skončila v srpnu letošního roku, kdy Tálibán obsadil hlavní město Kábul. Předcházelo tomu stažení amerických vojáků ze země. Své občany z Afghánistánu následně evakuovaly i další státy, včetně České republiky.

Symbolickému ukončení dlouholeté mise v Afghánistánu, se věnovalo i vysílání TN LIVE:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz