Zahraničí

Tání ledovců zrychluje. V Pyrenejích se za 10 let zmenšily o pětinu

Tání ledovců zrychluje. V Pyrenejích se za 10 let zmenšily o pětinu
Zdroj: Profimedia

Ledovce v Pyrenejích na severovýchodě Španělska se za posledních 10 let zmenšily o pětinu. Vyplývá to ze studie výsledků španělských a francouzských vědců. Odborníci se obávají, že by v následujících 20 letech z nich mohly zbýt pouze ledové skvrny.

Experti v období let 2011 až 2020 analyzovali změny v oblasti Pyrenejí. Zaměřili se na tloušťku 17 z 24 tamních ledovců. Předběžné výsledky studie, které nejsou nijak povzbudivé, poté zveřejnili v časopisu Geophysical Research Letters.


Z výsledků je patrné, že se plocha ledovců za 10 let zmenšila o 23,2 %, zmenšila se také jejich tloušťka, a to v průměru o 6,3 metru. Mezi nejvíce postižené se řadí ledovec Aneto v aragonské provincii Huesca v severovýchodním Španělsku a ledovce Taillón a Ossoue nacházející se španělsko-francouzské hranici.

Související obsah


Podle vědců mohou za úbytek ledovců klimatické změny. "To, co tu můžeme vidět, je předběžné varování před tím, co se může stát v jiných horách," uvedl jeden z autorů studie Jesús Revuelto.


Zmenšení a úbytek váhy ledovců navíc může mít dopad na biologickou rozmanitost Pyrenejí. Ty se nachází na severovýchodě Španělska na hranicích s Francií. Pohoří je dlouhé přibližně 500 kilometrů a je tam řada ledovců.

Kus ledovce se v únoru utrhl v Indii. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz