Domácí

Případů znásilnění je letos nejvíce za 10 let. I kvůli zločinům na internetu

V Česku přibývá případů znásilnění. Za první půlrok letošního roku jich policejní statistiky zaznamenaly nejvíce za stejné období v posledních 10 letech. A více je i ostatních mravnostních trestných činů. Podle policistů za to může především internetová kriminalita.

Policejní statistika ukazuje nejvyšší počet případů znásilnění od začátku roku do konce července za posledních deset let. Konkrétně je jich letos 489.

Jenže násilníků útočících v parku podle policistů nijak extra nepřibylo. Je za tím hlavně něco jiného. "Mohu potvrdit, že jsme zaznamenali nárůst mravnostních trestných činů. Do jisté míry za tím stojí i fakt, že jsme zaznamenali nárůst těchto činů v kyberprostoru," uvedla mluvčí Policejního prezidia Zuzana Pidrmanová.

Související obsah

Znásilnit lze opravdu i přes internet. A podle odborníků to není to o nic méně nebezpečné než při osobním kontaktu. "Dopady na psychiku obětí jsou stejné jak v reálném prostoru, tak i v kyberprostoru," varuje policejní specialistka na mravnostní delikty Martina Petrovičová.

Útočníci skrytí za monitorem v bezpečí svého domova využívají anonymitu a mění identitu. A často si dovolí víc, než kdyby svou oběť viděli tváří v tvář.

"Také mě zarazila statistika, že se trestných činů dopouštějí mladí lidé. To nejsou jenom staří úchyláci," uvedl sexuolog Radim Uzel. Stejně tak i oběti jsou většinou mladí lidé. Nezřídka ještě děti. "Problém mladých lidí je dnes v tom, že žijou víc času v digitálním světě než v tom reálném," vysvětlil IT odborník Miloslav Lujka.

Související obsah

Sami od sebe ukazují a sdílejí fotky a videa, ze kterých by se jejich rodičům ježily vlasy na hlavě. Potenciální pachatelé si pak mohou vybírat jako v katalogu.

K nárůstu mravnostních trestných činů v kyberprostoru podle všeho přispěla i pandemie. Lidé seděli zavření doma a internet byl hlavním spojením se světem.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz