Krimi

Podvodníci zkoušejí osvědčené i nové triky. Pozor na ně, z lidí vylákali hromadu peněz

Českem se stále více šíří podvodné e-maily, které vyzývají lidi například k úhradě neexistujících zásilek zboží, oznamují falešná dědictví nebo zaručují pohádkové výhry. Podle odborníků na kybernetiku mají podvodníci celou řadu záminek, jak důvěřivé lidi přesvědčit. Nejen na internetu je tak třeba být stále obezřetnější.

"Ozvala se mi žena z Balkánu s tím, že jsme si psali, já se do ní zamiloval, chtěla poslat pět tisíc euro. Peníze a ji jsem už nikdy neviděl,“ popisuje svou zkušenost třeba pan Karel. A není zdaleka jediný. Použít lásku jako prostředek k získání peněz je jednou z nejosvědčenějších metod podvodníků. S oběťmi si delší dobu píší a pak žádají třeba zakoupení letenek, aby se mohli setkat. Podle odborníků se letenky ani lásky zpravidla nedočkáte."Zaznamenali jsme zvýšený výskyt podvodných e-mailů, klienti se na nás obracejí a chtějí se poptat a vědět, co s tím dělat. Pokud je e-mail podezřelý, ihned ho vymazat a neklikat na něj," radí ředitel výukového IT centra pro veřejnost Jiří Hrabě.

Nejsnazší kořistí počítačových pirátů jsou podle policie lidé v důchodovém věku. S internetem se teprve seznamují a často nevědí, na co kliknout a čemu se vyhnout obloukem.

Související obsah

​Ukazuje se, že podvodníci jsou čím dál mazanější. "Za poslední dobu evidujeme enormní nárůst případů, kdy osoby pohybující se ve virtuálním světě se stávají obětmi podvodníků. Jedná se o různé příběhy, odesílatel posílá balíček a snaží se vylákat prostředky na celní poplatky," popisuje mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová. V tomto případě specialisté radí: vždy pro jistotu zavolejte na centrálu přepravní společnosti a informace si do puntíku ověřte.

​Podobný hackerský mail se snažil před pár dny nachytat i reportéra TV Nova, přišel ze Španělska.
"Vážení, vyhrála jsem jackpot v loterii 768 mil. USD, já a moje rodina vám darujeme 1,5 mil. USD na památku mé zesnulé maminky. Odpovězte zpět pro více informací a důkazu o mém vyhraném losu. Manuel Franco," lákala zpráva.

​​Podle celní správy až v 99 procentech případů se poškození ozvou pozdě. Jsou známé i případy, kdy neznámému pachateli lidé odešlou stovky tisíc korun, které už nikdy neuvidí.

Situace s podvody na internetu je podle specialistů tak vážná, že lidé často pošlou hackerům i své celoživotní úspory. Stačí prý tlačítkem myší kliknout na nevyžádaný obsah, nebo si nevědomky stáhnout neznámou aplikaci, a už jsou vaše účty pod kontrolou hackerů. 

"Pomocí nevyžádané pošty cílí na oběti, kterým sdělují, že byli zaznamenány webovou kamerou při masturbaci," popisuje některé z případů vrchní policejní komisař Jakub Vinčálek. V tomto případě se specialisté shodují neprodleně kontaktovat policii. Vydírání je nebezpečný trestný čin.

TN.cz

K tématu Krimi

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz