Domácí

Poslední rozloučení se Zdenkou Procházkovou. Dorazili Renč i Zelenková

V úterý odpoledne se lidé naposledy rozloučili s herečkou Zdenkou Procházkovou (†95). Smuteční setkání proběhlo v kapli svatého Václava na Vinohradském hřbitově, kde je pochován i bývalý prezident Václav Havel. Zavzpomínat na filmovou Lídu Baarovou přišel režisér Filip Renč, nechyběli ale ani herec Václav Satoranský nebo zpěvačka Jitka Zelenková.

Jedna z nejstarších českých hereček Zdenka Procházková naposledy vydechla 25. srpna v motolské nemocnici, bylo jí úctyhodných 95 let. Protože měla příbuzné i kamarády z Rakouska, poslední rozloučení se odkládalo. Nakonec blízcí zesnulé herečky rozhodli, že proběhne v úterý 7. září a bude nejen pro příbuzné a přátele, ale i pro všechny fanoušky této filmové dámy.

Se Zdenkou Procházkovou se přišli lidé naposledy rozloučit do kaple svatého Václava na Vinohradském hřbitově. Jde o místo, kde se nedávno uskutečnil i smuteční obřad s hercem Ladislavem Potměšilem. V arkádách kostela je pak pochován bývalý prezident Václav Havel.​

Související obsah

Smuteční setkání oficiálně odstartovalo s úderem dvanácté hodiny. Obřad s jasnou posloupností nebyl, neproběhla ani mše. Příbuzní vycházeli z toho, co by si herečka sama přála. "Rozloučení proběhne formou smutečního setkání. Příchod i odchod je individuální. V úvodu smutečního setkání zazní vzpomínka na Zdenku Procházkovou a zahrají a zazpívají její přátelé. Informaci poskytli pozůstalí a přátelé, kteří poslední rozloučení pořádají," sdělil v pondělí herec a režisér Ondřej Kepka.

Své sbohem přišly herečce dát i známé osobnosti. Nechyběli herci Václav Satoranský a Vlastimil Harapes, zpěvačka Jitka Zelenková nebo režisér Lídy Baarové Filip Renč.

Procházkovou do motolské nemocnice, kde ke konci srpna zemřela, převezli se zápalem plic z domova pro seniory. Řadí se mezi nejstarší herečky české filmové i divadelní scény. Stále měla obrovskou chuť do práce. Hrála už od roku 1946, jejím prvním filmem byl thriller Mrtvý mezi živými. V roce 2016 na sebe upozornila rolí Lídy Baarové ve stejnojmenném dramatu Filipa Renče. S největší prvorepublikovou filmovou hvězdou se osobně znala.

Na kontě měla i řadu seriálových rolí. Zahrála si třeba v Ulici, Ordinaci v růžové zahradě nebo v Gymplu s (r)učením omezeným. Představila se také v různých rolích v Divadle státního filmu, v Městských divadlech pražských a v Národním divadle.

Herečku si diváci TV Nova mohou pamatovat i ze seriálu Ordinace v růžové zahradě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz