Domácí

Bývalý místostarosta Švachula je u soudu. Hrozí mu až 14 let ve vězení

U brněnského krajského soudu stojí hned jedenáct lidí, včetně bývalého místostarosty části Brno-střed Jiřího Švachuly, a to kvůli manipulacím s veřejnými zakázkami. Obžalované jsou také dvě firmy. Na rozhodnutí si ale obžalovaní ještě počkají. Soudkyně v úterý jednání odročila a rozsudek chce vynést v polovině prosince.

V úterý na krajském soudě v Brně pokračovala takzvaná kauza Stoka, a to závěrečnými řečmi obhájců. 

Celá kauza se točí okolo brněnského místostarosty Jiřího Švachuly, bývalého člena hnutí ANO. Ten měl být podle obžaloby hlavou skupiny organizující machinace s městskými veřejnými zakázkami. Celkově je v kauze Stoka obžalováno 11 lidí. Jiřímu Švachulovi hrozí nejvyšší trest, a to odnětí svobody na 14 let. Bývalý místostarosta ale vinu popírá.

Tato organizovaná skupina si měla přijít na úplatcích na víc než sto čtyřicet milionů korun. Švachula si podle výpovědi některých spolupracujících obžalovaných měl vždy účtovat celou polovinu odměny. Podvody se pak měly odehrávat mezi roky 2014 až 2019.

Související obsah

Obhájci převážně mluvili o nedůvěryhodnosti hlavních svědků. Podle nich se jako obvinění snaží zachránit tím, že hází vinu na všechny ostatní. Zároveň zpochybnili odposlechy, které prý byly pořízeny nelegálně a řada výpovědí pak byla zmatečná a vynucená.

Většina obhájců na závěr svých řečí žádala, aby jejich klienti byli zproštěni obžaloby v plném rozsahu.

Radim Bánovský, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz