Domácí

Čech bojoval za proruské separatisty. Soud mu za terorismus vyměřil 20 let

Čech bojoval za proruské separatisty. Soud mu za terorismus vyměřil 20 let
Zdroj: Getty Images

Jiřího Urbánka v úterý odsoudil Městský soud za terorismus. Muž, který bojoval na Ukrajině nejméně tři roky za proruské separatisty, by měl za mřížemi strávit 20 let. Zatím je ale na útěku.

Za terorismus má Jiří Urbánek jít na 20 let do vězení. Verdikt v úterý vynesl Městský soud v Praze. Odsouzený muž se v ukrajinském Doněcku zapojil do bojů na straně proruských separatistů.

Urbánka stíhali jako uprchlého, přičemž v kontaktu s ním nebyl ani jeho advokát. Toho totiž muži přidělil soud.

Podle obžaloby Urbánek na Ukrajinu odcestoval v roce 2015 s úmyslem podpořit proruské separatisty. Za ně pak měl proti ukrajinské armádě bojovat až minimálně do ledna 2018. Urbánek se účastnil i samotných bojových akcí, ke kterým došlo například ve městech Spartak, Marjinka nebo Krasnohorivka.

Přidělený advokát zpochybnil existenci důkazů na Urbánkově facebookovém profilu. Podle něj totiž dostatečně neprokazovaly mužovu účast na ozbrojených bojích. Urbánkův právní zástupce dále navrhl úplné zproštění obžaloby, nebo nižší trest v případě uznání mužovy viny.

Urbánkův advokát ale soud nakonec nepřesvědčil. "Už jenom zapojení a účast na fungování těchto jednotek z něho pachatele jmenovaných trestných činů taktéž dělá," sdělila webu iDNES.cz soudkyně a předsedkyně soudního senátu Hana Krestýnová.

Související obsah

​Podle Krestýnové má separatistické hnutí shodné znaky jako organizovaná teroristická skupina, a proto výše trestu Urbánkovým činům odpovídá. I kdyby se ale jeho advokátovi podařilo uspět s návrhem na nižší trest, pro Urbánka by se toho prý moc nezměnilo. Ve vězení by si i v takovém případě pobyl déle než 19 let.

Odsouzený muž v Doněcku bojoval po boku svého dřívějšího kolegy Pavla Botky alias Kavkaze. Ten v roce 2019 kvůli nášlapné mině přišel o nohu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz