Zajímavosti

Vědci objasnili, proč u nekuřáků vzniká rakovina plic. Pasivní kouření v tom není

Vědci objasnili, proč u nekuřáků vzniká rakovina plic. Pasivní kouření v tom není
Zdroj: Profimedia

Rakovina plic je jednou z hlavních příčin úmrtí ve světě. Ve většině případů je spojena s kouřením, část pacientů ale tvoří lidé, kteří nikdy nekouřili. Proč přesně u nich vznikají nádory na plicích, s tím si odborníci stále lámou hlavu. Nová studie, která vyšla tento týden, pomáhá tuto záhadu osvětlit. Vědci zjistili, že většina nádorů u nekuřáků vzniká hromaděním mutací, které v těle vznikají přirozeně.

Díky studii zveřejněné v odborném časopise Nature Genetics, na které se podílel mezinárodní tým výzkumných pracovníků v rámci amerického Národního onkologického ústavu, mohou vědci odkrýt tajemství toho, jak vzniká rakovina plic u lidí, kteří nikdy v životě nekouřili. Poznatky by mohly pomoci při vývoji přesnější klinické léčby. 

Studie zároveň jako první popsala tři podtypy rakoviny plic u nekuřáků. "Víme, že existují různé podtypy, které mají odlišné molekulární charakteristiky a evoluční procesy," řekla epidemioložka a hlavní autorka studie Maria Teresa Landiová. "V budoucnu možná budeme moci využívat různé léčby v závislosti na těchto podtypech," dodala.

Každoročně je rakovina plic diagnostikovaná zhruba dvěma milionům lidí na celém světě. Většinu z nich tvoří bývalí či stále aktivní kuřáci, 10 až 20 procent pacientů ale nikdy nekouřilo. Častěji jsou mezi nekuřáky rakovinou plic postihovány ženy, onemocnění zároveň propuká v časnějším věku než u kuřáků.

Související obsah

Částečné vysvětlení mohou poskytnout vnější vlivy, jako je pasivní kouření (tedy vystavení kouři z cigaret), znečištěné ovzduší nebo plicní onemocnění v minulosti. Vědci ale stále nevědí, co způsobuje většinu případů rakoviny plic u nekuřáků.

Výzkumníci hledali v genomu nádorů vzorce mutací, které by jim pomohly pochopit, co způsobilo vznik rakoviny. Zjistili přitom, že genom nádorů u nekuřáků většinou nesl známky mutací spojené s poškozením v důsledku přirozených procesů, které se odehrávají v těle.

Studie byla provedena na relativně malém vzorku lidí, její závěry tak potřebují ještě ověřit. Naznačují však, že rakovina plic u nekuřáků je důsledkem mechanismů, které se samovolně odehrávají uvnitř lidského organismu, a nedají se tak ovlivnit například omezením pasivního kouření. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestování z některých zemí zpřísní

Ministerstvo zahraničí opět změnilo cestovatelský semafor. Od pondělí 20. září se Slovinsko přesune do tmavě červené kategorie. Neočkovaným lidem se zkomplikuje návrat z Lotyšska, Rumunska a San Marina, které se přesunou z oranžové kategorie do červené. Jednodušší naopak bude návrat z Islandu, Portugalska a Baleárských ostrovů, které se posunou do oranžové.

Píše se na Deník.cz