Zahraničí

Teroristé stojící za útoky v Paříži jdou před soud, chystá se proces století

Ve Francii začne už ve středu asi největší soudní řízení v moderní historii. Před soudem stane 14 z 20 lidí, kteří mají mít na svědomí teroristické útoky v Paříži v roce 2015, při kterých přišlo o život přes 130 lidí. Jedním z obžalovaných je i Salah Abdeslam, který se na přípravě útoků významně podílel.

První sebevražedný atentátník odpálil nálož před vstupem na stadion 13. listopadu 2015 krátce před půl desátou večer. V následujících minutách se ozvaly další dvě exploze.

Během dalších 30 minut zaútočili teroristé z Islámského státu na pěti místech. Jedním z nich byl i koncertní sál Bataclan. Do haly vtrhli teroristé a začali střílet do davu, zemřelo 80 lidí. Útočníci zatarasili všechny hlavní východy. Lidé se schovávali na střeše, někteří si chtěli zachránit život skokem z okna. Místem se stále ozývala střelba.

Související obsah

​"Myslím, že máme povinnost zůstat pozitivní a jít kupředu ve jménu těch, kteří neměli takové štěstí a zemřeli. To je dědictví, které nám zanechali. Musíte stát při nás. Je tu také ten aspekt, že nechceme, aby teroristé vyhráli," uvedla přeživší útoku Stéphane Toutlouyanová.

Útoky v Paříži ovlivnily životy tisíců lidí. Celé město žilo ještě dlouho poté ve strachu a stačilo málo, aby se v lidech znovu probudila panika. Pouhý den po útocích se na náměstí republiky ozvala hlasitá rána a tisíce lidí začaly utíkat. Na místě byl tehdy i štáb televize Nova.

Související obsah

​"Ta atmosféra po celý ten den, co jsme tam pracovali, byla šílená. Byli jsme tam v týmu asi čtyř lidí. Já, reportérka a dva technici s přenosovým vozem. Připravovali jsme záběr, reportérka si zkouší na poslední chvíli text a nejednou z ničeho nic nějaké rány. Ani jsem si neuvědomil, že by se něco mohlo stát, ale najednou absolutně šílená panika," popsal tehdejší situaci kameraman televize Nova Marek Novotný.

Lidé zasažení touto tragédií se teď konečně dočkají spravedlnosti. Před soudem stanou organizátoři útoku i jejich komplicové. Salah Abdeslam, který mimo přípravy útoku také pomohl útočníkům dostat se do země, už byl odsouzený v Belgii ke 20 letům za mřížemi.

Soudní řízení má trvat devět měsíců a trest si budou odsouzení odpykávat ve Francii. "Pokud bude v příštích letech obžalován pařížským soudem, rozsudky budou sečteny," uvedl Abdeslamův právník Sven Mary.

Jan Houška, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz