Zahraničí

Afghánistán má nového premiéra. Stal se jím jeden z vůdců Tálibánu

Hasan Achund, který je v čele důležitého orgánu radikálního hnutí Tálibán, byl jmenován úřadujícím premiérem Afghánistánu. Hnutí to oznámilo na úterní tiskové konferenci, kde představilo i další nové členy vlády. Tálibán tvrdí, že boje v zemi jsou u konce. Do jeho rukou měla padla i poslední afghánská provincie Pándžšír.

Afghánistán už zná jméno svého nového premiéra, kterým se stal Hasan Achund, jeden z vrcholných představitelů Tálibánu. Jedná se o vůdce mocného rozhodovacího orgánu v rámci hnutí. Jeho zástupcem bude spoluzakladatel Tálibánu Abdul Ghání Baradar.

Na tiskové konferenci v Kábulu mluvčí radikálního hnutí představil i další nové členy vlády. Například ministrem vnitra se stal syn zakladatele teroristické Sítě Hakkání Siradžuddín Hakkání.

Členové Tálibánu pozvali na ceremoniál zástupce šesti zemí, a to Turecka, Číny, Ruska, Íránu, Pákistánu a Kataru. Právě Katar slouží jako zprostředkovatel komunikace mezi Tálibánem a mezinárodním společenstvím. V Dauhá by s tamními úřady měli v úterý začít jednat američtí ministři zahraničí a obrany, a to o evakuaci dalších lidí z Afghánistánu.

Odpor v Pándžšíru

Mezitím před sídlem guvernéra v afghánské provincii Pándžšír zavlála vlajka hnutí Tálibán. Radikálové tvrdí, že jsou boje u konce a národní odpor Afghánců porazili.

Související obsah

"Našim delegacím opakovaně odpovídali negativně a ukončili vyjednávání. Islámský Emirát Afghánistán byl nucen vyslat do oblasti vojáky," vysvětloval mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhíd. 

Fronta národního odporu, která Pándžšír proti radikálům bránila, zatím neoznámila, zda oblast skutečně padla do rukou Tálibánu. Jejich lídr Ahmad Masúd mezitím vyzývá obyvatele, aby se novému pořádku vzepřeli. Nejen v Kábulu vyšly v posledních dnech do ulic stovky mužů a žen.

"Národní fronta odporu jednoznačně podporuje protesty odvážných žen v naší zemi, které se rozhodly postavit Tálibánu," napsala na twitter Fronta národního odporu. 

Kateřina Vodvářková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů

Městský úřad Černošice v úterý informoval, že odeslal zmocněnci premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodnutí o jeho údajném střetu zájmů. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," informoval úřad.

Píše se na Deník.cz