Domácí

Ministerstvo spustilo novou kalkulačku. Ukáže, kolik byste mohli vydělávat

Když někdo vydělává méně, je to obrovský problém, tvrdí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Její úřad tedy připravil speciální mzdovou kalkulačku. V té každý může zjistit, kolik by si mohl vydělávat. Zároveň uvidí, jaký je v oboru rozdíl mezi průměrnou mzdou ženy a muže. V Česku vydělávali v roce 2020 muži průměrně o 16,5 procent více než ženy.

V Česku je podle ministerstva práce a sociálních věcí velký rozdíl v odměňování mužů a žen. "Je potřeba také mluvit o tom, že když někdo vydělává méně, tak je to obrovský problém," uvedla v pořadu Snídaně s Novou ministryně Jana Maláčová.

MPSV tedy připravilo speciální mzdovou kalkulačku. Díky ní může každý zjistit, kolik by měl ve svém oboru, věku a se svým vzděláním vydělávat. Zároveň každý uvidí, jaký je rozdíl v odměňování žen a mužů za stejnou práci.

Z výsledků v kalkulačce například vyplývá, že průměrná hrubá mzda 45leté prodavačky z Moravskoslezského kraje je 21 528 korun, prodavač ve stejném věku a na stejném místě si však vydělá 30 628 korun. Muž si tedy vydělá o 29 procent více než žena. Průměrný rozdíl byl v roce 2020 v celém Česku 16,5 %.

Související obsah

"Dá to lidem jasnou orientaci v tom, jestli vydělávají méně, nebo ne. Od té kalkulačky se lze potom odpíchnout," řekla Maláčová. MPSV zároveň spravuje poradnu, jejímž prostřednictvím se každý může zeptat na cokoli k rovnému odměňování.

Podle Maláčové může k vyrovnání odměňování mužů a žen přispět zavedení dětských skupin i jednodušší sladění práce a rodinného života. Pomoct mají i částečné sdílené úvazky. Předseda Přísahy Robert Šlachta, který ve Snídani s Novou s Maláčovou diskutoval, si zároveň myslí, že by mohly pomoct 24hodinové školky, například v nemocnicích. V nejhorších chvílích pandemie totiž neměl třeba zdravotním sestrám kdo hlídat děti.

Zaměstnání v kalkulačce jsou rozdělena podle kategorií CZ-ISCO, můžou se tedy lišit od obvyklého dělení na jiných místech.

Mzdovou kalkulačku si můžete vyzkoušet zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz