Domácí

Čecha odsoudili kvůli bojům na Ukrajině, za terorismus dostal 20 let

Krajský soud v Plzni ve středu poslal šestadvacetiletého Lukáše Nováčka za teroristický útok na dvacet let do vězení. Čech před pěti lety bojoval na ukrajinském Donbasu a podle rozsudku se aktivně zapojil do bojů separatistů. Odsouzený se u soudu bránil, že v separatistických jednotkách jen škrábal brambory.

Advokát souzeného muže žádal o zproštění obžaloby za teroristický útok a chtěl pro Čecha trest maximálně za službu v cizích ozbrojených silách. Soud se však přiklonil k návrhu státního zástupce a ve středu poslal Lukáše Nováčka (26) na 20 let do vězení.

Muž z Karlovarska se měl v roce 2015 aktivně zapojit do ukrajinského konfliktu na straně proruských separatistů. Obžaloba se opírala mimo jiné o důkazy v Nováčkově mobilu a na internetu, kde je zachycen v uniformě a navíc se zbraní v ruce.

Související obsah

Přitížil mu také rozhovor na YouTube, ve kterém reportérce ruské televize tvrdil, že bojoval v oblasti Doněcka a Luhanska. Na Ukrajinu dle svých slov přijel pomáhat povstalcům, protože jeho pradědeček také dříve bojoval (proti nacistům).

Mladík se přiznal, že na Ukrajině byl. U soudu ale tvrdil, že před reportérkou pouze frajeřil, protože nechtěl, aby se vědělo, že jen škrábal brambory.

Advokát Nováčka bránil, že trpí posttraumatickou stresovou poruchou a z Česka vycestoval za ženou, se kterou se seznámil na internetu. Ta se s ním krátce poté rozešla. Nataša podle něj mohla být volavkou, která lákala mladé kluky do bojů.

Nováček vycestoval z Prahy do ukrajinského Donbasu v červenci 2015, kde se měl nechat vyškolit a vyzbrojit proruskými separatisty, kteří usilují o odtržení od Ukrajiny a vytvoření samostatného státu. Podle obžaloby se Nováček přímo zapojil do bojů, a to s úmyslem zabíjet. Trest si má odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se na místě odvolal a státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání. 

Za terorismus má jít na 20 let do vězení i Jiří Urbánek. Verdikt v úterý vynesl Městský soud v Praze. Odsouzený muž se měl také v ukrajinském Doněcku zapojit do bojů na straně proruských separatistů. Na Ukrajině podle obžaloby bojoval nejméně tři roky. Zatím je ale na útěku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz