Domácí

Na některých mobilech přestanou fungovat důležité aplikace. PŘEHLED

Na některých mobilech přestanou fungovat důležité aplikace. PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Už 27. září přijdou majitelé některých mobilních telefonů o přístup k aplikacím od Googlu, mezi které patří Mapy, Gmail nebo YouTube. Jedná se o mobily se starší verzí operačního systému Android. Pokud ale patříte mezi ty, kteří nedají na svůj starý telefon dopustit, zřejmě vás nemine pořízení nového, anebo se budete muset s některými aplikacemi rozloučit.

Už brzy budou Google nástroje v některých mobilních telefonech zablokované, důvodem je ochrana osobních údajů, kterou již nebude americký gigant moci zajistit. Od 27. září tak nebudou mít majitelé mobilů s Androidem 2.3.7 Gingerbread a staršími verzemi přístup k aplikacím, jako je například YouTube, Google Maps, Gmail nebo Disk.

Většina běžných uživatelů smartphonů si s tím lámat hlavu nemusí. Jedná se o zařízení stará zhruba deset let. Android Gingerbread byl vydaný na konci roku 2010, změna se tudíž týká mobilů vyráběných především v letech 2011 až 2012. 

​Pokud ale patříte mezi lidi, kteří nepotřebují měnit mobilní telefon každých pár let, anebo sbíráte staré smartphony, čeká vás rozloučení s aplikacemi od Googlu. Týká se to například telefonů Samsung Galaxy S2 LTE, původních Sony Xperia, Acer Liquid Z, Lenovo K800 nebo Motorola XT532.

Související obsah

Pro autory ani další vývojáře už není výhodné pečovat o deset let starý Android a zajišťovat, aby byl bezpečný. Google by tak nebyl schopný uživatelům mobilů s tímto systémem zaručit bezpečnost jejich osobních údajů, proto své aplikace definitivně odstřihne.

"Pokud se budete chtít přihlásit po 27. září, může vám zařízení hlásit chybné uživatelské jméno nebo heslo. Pokud to vaše zařízení umožňuje, doporučujeme vám aktualizovat si verzi systému Android (3.0 a novější), abyste si zachovali přístup k aplikacím a službám Google," uvedla společnost na svých webových stránkách.

Jestliže nevíte, jakou verzi Androida máte, stačí se podívat ve vašem mobilu do nastavení, kde rozkliknete informace o telefonu. V tuto chvíli je ve vývoji Android 12, nejnovější mobilní telefony s Androidem tak mají verzi 11, která je v pořadí jednadvacátá. Gingerbread byla sedmá verze.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz