Zahraničí

Nezapomenutelný úsměv a věčné slunce. Francie se rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem

Francouzi se ve čtvrtek odpoledne rozloučili s Jeanem-Paulem Belmondem. Národní ceremoniál se státními poctami se konal v pařížské Invalidovně, přijít mohli i fanoušci legendárního herce. Rozloučení se zúčastnil také francouzský prezident Emmanuel Macron. Ve svém proslovu několikrát připomněl hercův nezapomenutelný úsměv, který podle něj se světem zůstane navždy.

Francie ve čtvrtek odpoledne vzdala hold zesnulému Jeanu-Paulu Belmondovi, kterého prezident Emmanuel Macron označil za "národní poklad". Ceremoniál se státními poctami je běžně určen vojákům, francouzská vláda ho ale může vystrojit i pro významné osobnosti.

Tomuto tématu jsme se věnovali i ve vysílání TN Live. Celý záznam národního ceremoniálu z Paříže můžete zhlédnout zde: 

Smuteční rozloučení s Jeanem-Paulem Belmondem začalo v pařížské Invalidovně po 16. hodině. Nejprve na nádvoří stály nastoupené francouzské vojenské jednotky. Okolo 16:35 přijel na ceremoniál francouzský prezident Emmanuel Macron se svou ženou Brigitte Macronovou. Následovala minuta ticha, po které se Macron prošel kolem vojáků a zazněla francouzská hymna. Poté francouzská stráž přinesla na nádvoří rakev přikrytou francouzskou vlajkou. 

Nejprve za rodinu promluvil Belmondův vnuk Victor Belmondo. "Byl a zůstane sluncem. Vyzařuje všude a pořád. Slunce nevychází, jde někam spát a probudí se jinde. Náš dědeček nám vždycky říkal, abychom se usmívali, jeho vřelost je pro nás věčným sluncem. Děkuji dědečku, že jsi nám dal tolik radosti. Děkuji, že jsi s námi sdílel svůj pozitivní přístup. Když na tebe myslíme, tak naše srdce zůstávají plná," řekl v úvodu ceremoniálu Belmondův vnuk.

Po něm promluvil prezident Macron. "Jean-Paul Belmondo byl součástí rodiny. Byl bratr, bratranec, strýc, byl to přítel, byl to někdo mimořádný. Byl to hrdina s mnoha tvářemi. Každý z nás se v něm svým způsobem najde," začal svůj proslov prezident.

"Představuje desetiletí francouzského života. Šedesát let tohoto rytíře vedle nás. Šedesát let divadla a zejména kina. Byla to radost, která sálala z televize. Belmondo byl osobností, která procházela všemi obdobími a ničila všechny bariéry," vzpomínal na legendárního herce.

Prezidentův proslov trval zhruba patnáct minut. Připomněl během něj oblíbené Belmondovy snímky, některé nezapomenutelné filmové scény a zmínil se i o tom, že jej považoval za skvělého syna i otce. 

"Zemřít vlastně nic neznamená, je to jen dokončení svého bytí. Jsem si jist, že váš úsměv je nezapomenutelný. Nikdy v něm nebyla žádná hořkost. Nikdy jste si nestěžoval. Jen jste tu byl. Slova, která jste tolikrát řekl, když jste popisoval ostatní, myslím, že ta slova s námi zůstanou. Sbohem, Bébele," uzavřel francouzský prezident svůj proslov a hosté na ceremoniálu začali tleskat.

Po 17:15 stráž rakev přikrytou francouzskou vlajkou zase odnesla, za nimi kráčeli Belmondovi nejbližší příbuzní a prezidentský pár.

Na ceremoniál dostalo pozvánku 700 lidí. Mezi smutečními hosty byli politici, celebrity a sportovní hvězdy. Ostatní mohli rozloučení sledovat na velkoformátových obrazovkách před budovou. Invalidovna bude od 19:30 otevřená pro všechny, kteří by se s legendárním hercem chtěli přijít rozloučit a vzdát mu hold. Informoval o tom deník Le Parisien.

Pohřeb bude v kostele

​Čtvrtečním ceremoniálem se státními poctami ale loučení s Belmondem nekončí. Pohřeb se uskuteční v pátek od 11 hodin v pařížském kostele Saint-Germain-des-Prés. Na obřad budou mít přístup i hercovi příznivci, závěr rozloučení už bude ale výhradně pro rodinu.

​Belmondův život navždy vyhasl v pondělí 6. září. Oznámil to jeho právník Michel Godest s tím, že herec byl dlouho unavený a odešel v tichosti.

Dostával role gangsterů, svůdníků i ochránců zákona. K jeho nejznámějším filmům patří Veselé Velikonoce, Profesionál, Policajt nebo rošťák, Strach nad městem, Muž z Ria nebo Zvíře. Do češtiny ho nejčastěji daboval Jiří Krampol.

Jeanu Paulovi Belmondovi se podle francouzských médií dostalo té největší pocty. V Invalidovně se totiž většinou konají především ceremonie k uctění zemřelých politiků či vojáků. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz