Zajimavosti

"Odcházejí mi přátelé," Belmondo se před smrtí svěřoval Češce, ukázala dopisy

Zesnulý francouzský herec Jean-Paul Belmondo měl fanoušky po celém světě. Osobně se s charismatickým hercem setkali nebo si alespoň psali i někteří Češi. Z dopisů, o jejichž obsah se podělila třeba Kateřina, je patrné, že k Česku měl blíž, než by se na první pohled mohlo zdát.

Kateřina se o svůj neuvěřitelný příběh podělila se štábem TV Nova, co všechno jí herec svěřil, mohli diváci vidět ve čtvrtečním díle pořadu Život ve hvězdách.

Kateřina Etrychová v Paříži nedaleko slavného herce nějakou dobu bydlela. Po návratu do Česka se jí stýskalo po městě natolik, že se rozhodla o tom s někým podělit. A nevybrala si nikoho menšího než slavného herce Jeana-Paula Belmonda. "Neposílala jsem to s tím, že by mi někdy mohla přijít odpověď. Říkala jsem si, že to napsat chci a udělám to," přiznala Kateřina.

Související obsah

​O to větší její překvapení bylo, když se dopisu opravdu dočkala. Odpovědí jí byla fotografie s věnováním a reakce na dopis, že se Belmondovi psaní líbilo. Dvojice si začala pravidelně dopisovat. "Já jsem psala v prosinci, on odepisoval v lednu," sdělila.

Herec se jí dokonce začal svěřovat s tím, co ho momentálně trápilo. Přicházely jí reakce na události, které otřásaly Francií (třeba na teroristické útoky). Další věcí, která Belmonda velmi zasáhla, byl odchod jeho přátel. Na to reagoval v dopise z roku 2020. "Ten rok, který máme za sebou, mě hodně zkoušel, odcházejí mi celoživotní přátelé jako Jean-Pierre Marielle a Charles Gérard a bohužel i další," zoufal si.

Související obsah

Na dopisech se ale projevovalo i zhoršené zdraví herce, obzvlášť po prodělané mrtvici. "Každý ten dopis byl podepsaný jeho rukou... v posledních letech byl poměrně roztřesený. Nebyla to ta pevná ruka jako na začátku," svěřila se Kateřina.​

Jak moc Belmondovi na jeho fanoušcích záleželo, ukázal třeba i na filmových festivalech, kde přes námahu spojenou s onemocněním bylo cítit souznění s publikem. A neplatilo to jen pro francouzské diváky. Pan Podolský dlouho toužil po setkání s usměvavým sympaťákem. Zkusil štěstí a napsal dopis adresovaný přímo Belmondovi. V roce 2004 se ocitl na prahu hercova pařížského domu a byl strašně nervózní. Měl obavy, že se schůzka neuskuteční. "On seděl v obýváku. Zvednul se, když jsem přišel já... To se dá těžko popsat, bylo to hrozně příjemné," řekl pro TV Nova.

Jean-Paul Belmondo naposledy vydechl 6. září ve věku 88 let. Ve čtvrtek se s ním loučily tisíce Francouzů ve slavné pařížské Invalidovně. O den později rakev doputovala do kostela Saint-Germain-des-Prés v centru Paříže, kde se zhruba od 11 hodin konala zádušní mše. Rodina rozhodla, že po posledním rozloučení bude tělo herce zpopelněno.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajimavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz