Domácí

Neočkovaní senioři v ohrožení. Umřít jich může až šest tisíc, tvrdí Prymula

Do Česka nejspíš přišla čtvrtá vlna pandemie koronaviru, myslí si to epidemiolog Roman Prymula. Bude podle něj výrazně mírnější než vlny předchozí. V ohrožení jsou ale stále neočkovaní senioři. Těch je v Česku přes 400 tisíc a podle Prymuly by mohlo až šesti tisícům z nich hrozit úmrtí.

Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly začíná čtvrtá vlna pandemie koronaviru. Řekl to ve Snídani s Novou. Další vlna by ale podle něj měla být výrazně mírnější než ta předchozí na začátku roku. V Česku je podle něj dostatek lidí, kteří jsou očkovaní či si nemocí prošli. "Myslím, že to budou maximálně jednotky tisíc, možná kolem tří tisíc, ale může to být i méně," uvedl Prymula na otázku, kolik očekává během příští vlny denně nakažených.

V ohrožení jsou ale neočkovaní senioři. V Česku jich je přes 400 tisíc. "Kdybychom s tím číslem, co tady máme, nedělali nic, hrozilo by tady až šest tisíc úmrtí právě mezi těmi seniory," myslí si Prymula. Doufá ale, že k tomuto nedojde. "Snad jsme se poučili ze svých chyb," dodal.

Momentálně je ale nejvíce nakažených ve skupině od 16 do 40 let. Právě v této skupině se lidé nejvíce setkávají, čímž nákazu šíří. Druhou nejvíce nakaženou skupinou jsou děti, které jsou často testovány.

Související obsah

Za vysoký nárůst z úterý může podle Prymuly právě testování dětí ve školách, nejedná se tedy podle něj o další exponenciální nárůst. Zatímco v úterý totiž testy odhalily 583 nakažených, ve středu už jich bylo jen 376. Neměla by podle něj přijít ani další plošná opatření, spíše očekává regionální. V Česku totiž momentálně nehrozí přetížení nemocnic a vzhledem k těžkému průběhu předchozích vln, bychom měli být v lepším stavu než spousta jiných zemí.

Nejhorší situace je v tuto chvíli v Karlovarském kraji. Podle Prymuly za to kromě nedávného filmového festivalu můžou i lidé z ciziny.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz