Zajímavosti

Lucie koupila synovi banán, vyděsily ji hnijící díry. Expertka to vysvětlila

Mladá maminka Lucie z Havířova koupila ani ne ročnímu synovi banány a po týdnu se nestačila divit. Na jednom z nich našla podivné dírky. Stopy po jehle ale nenašla a netušila, o co jde, proto se obrátila na redakci TN.cz. Co se s banánem stalo, vysvětlila expertka z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze.

"Koupila jsem svému dítěti banány a po týdnu jsem v jednom z nich našla tyto hnijící dírky po vpichu," napsala Lucie, která se s ničím takovým předtím nesetkala.

Ovoce tak pro jistotu letělo rovnou do koše. "Když jsem je kupovala, tak nic vidět po jehle nebylo. Nevím, kdo a co do banánu napíchal, ale člověk už aby měl strach vůbec něco jíst," zoufala si mladá maminka.

Vysvětlení je jednodušší, než by se dalo na první pohled předpokládat. Díry do banánu naštěstí neudělal člověk s úmyslem ublížit druhým.

Související obsah

Díry do banánu udělal hmyz

​"Banány jsou často napadány různými škůdci, a proto se také dost chemicky ošetřují, zakrývají různými materiály a podobně. Mezi nejčastější hmyzí škůdce patří zejména třásněnky nebo různé tzv. banánové můry, například Nacoleia octasema (můra banánových chrastí) nebo Opogona sacchari (banánová můra), a mnoho dalších," řekla TN.cz Johana Rondevaldová z Katedry tropických plodin a agrolesnictví České zemědělské univerzity.

Právě hmyz podle Rondevaldové "zničil" i banán paní Lucie. "Po napadení plodů hmyzem pak samozřejmě v menších či delších časových odstupech dochází k různým hnilobám plodů. V tomto případě se spíše kloním k tomu, že to nebude banánová můra. Nejspíše se bude jednat o nějaký jiný hmyz, dle vpichu na videu s největší pravděpodobností s bodavě sacím ústrojím," doplnila expertka na tropické plodiny.

Na banánu si tak nejspíš pochutnal komár.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz