Domácí

Čechy děsí přemnožení chroustci! Odborník řekl, jak se s nimi vypořádat

Čechy děsí přemnožení chroustci! Odborník řekl, jak se s nimi vypořádat
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Češi stále častěji všímají chroustků letních, kteří jsou v posledních dnech prakticky všude. V lese, na zahradách, ale i v ulicích měst. Mnozí mají z těchto brouků obavy především kvůli úrodě. Jak ale TN.cz vysvětlil entomolog Květoslav Resl, strach z chroustků není namístě.

Chroustci letní se na přelomu června a července v Česku přemnoží téměř každoročně. Podle encyklopedie hmyzu škodí ovocným dřevinám, topolům a borovicím. Úrodu ale nenapadá, mírní obavy zkušený odborník.

"Chroustek se v letních měsících ve všech lokalitách v Česku vyskytuje hojně vždy, hrozbu pro úrodu ale nepředstavuje," řekl TN.cz entomolog Květoslav Resl. "Larva se vyvíjí na kořenech trav, samozřejmě trošku kouše do ovoce, zeleniny, ale rozhodně to ničemu nemůže ublížit," pokračoval. Chroustek může v některých případech poničit trávník, který se pak horko těžko dává do původního stavu.

Brouci, jež si nezkušené oko může snadno splést s o něco většími chrousty, prý zanedlouho z Česka zase zmizí.

Související obsah

"Jejich nejintenzivnější výskyt trvá přibližně dva týdny, kdy všude létá. Může to vadit večer, může někomu létat kolem hlavy, bzučet při spánku. Chroustek ale nikomu a ničemu neublíží. Po dvou týdnech zmizí. Škod na zelenině nebo třeba jahodách na zahradě se lidé nemusejí obávat," vysvětlil Resl.

Ten zároveň vyzývá, aby je lidé nezabíjeli, pokud to není nezbytně nutné. "Kdo je bude chtít chytat, pak je může zabíjet jakkoliv. Mám ale pocit, že zabíjíme všechno a máme pomalu strach z toho, že do okna přiletí moucha. Já bych byl velmi opatrný a přívětivý k přírodě a chroustků bych se nezbavoval. Už teď nejsou skoro vidět motýli a za chvíli možná nezbude z přírody kvůli našemu chování vůbec nic," uzavřel entomolog.

Některá města se potýkají s hmyzí invazí. Musí zasahovat deratizátoři:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz