Naše Česko

Češi možná budou platit za lékaře, říká šéfka rozpočtové rady

Jak Čechy zasáhne dramaticky rostoucí český státní dluh? Může být zpoplatněna lékařská péče, nebudou peníze na opravy silnic a dotknout se to může i důchodů. Ve čtvrtek v pořadu Naše Česko na TN Live vyzpovídal ekonom Lukáš Kovanda předsedkyni Národní rozpočtové rady Evu Zamrazilovou a prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého.

Zadlužení České republiky roste nejrychleji v historii. Momentálně se společně s Kyprem Česko zadlužuje nejrychleji v EU. Letos bude deficit státního rozpočtu pravděpodobně přesahovat 400 miliard korun. Co to bude znamenat pro Čechy? "Tím, že ty peníze si stát v současné době do značné míry půjčuje, tak je postupně bude muset z peněženek ostatních dostat," přibližuje Zamrazilová.

Lidé v Česku mají nárok například na bezplatnou zdravotní péči. "V momentě, kdy bychom dosáhli dluhové brzdy, tak by hrozilo omezení sociálních výdajů, investic a možná i zkomplikování financování zdravotní péče. Nevyloučila bych ani to, že si na ni občané budou muset doplácet," zmiňuje Zamrazilová. To podle ní může nastat už v příštích letech.

Související obsah

Naštěstí podle Dlouhého ​Česku státní bankrot nehrozí, ani když se bude blížit k dluhové brzdě (veřejné zadlužení odpovídající 55 procentům HDP - velikosti české ekonomiky). "Ale když se nám bude dluh prohlubovat, nebudou peníze na normální i digitální infrastrukturu. Lidé to pocítí například na tom, že nebudou mít spravenou silnici," dodává Dlouhý.

Aby se Česko dostalo z tohoto koloběhu ven, musel by stát omezit výdaje nebo zvyšovat daně. V příštím roce se navíc budou navyšovat starobní důchody nad rámec toho, co je dáno zákonem. To podle ekonomů ale není ideální řešení. "Jde o to, abychom mohli důchodcům navyšovat důchody i v budoucnu, nejen dnes," vysvětluje Zamrazilová. Pak by mohlo dojít i k tomu, že by se v následujících letech důchody musely snižovat.

Související obsah

​Pořad Naše Česko moderuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity bank a člen Národní ekonomické rady vlády. Pořad tak tímto dílem bude pokračovat ve své nové fázi, v níž se orientuje na ekonomická a byznysová témata. Minulý týden byl hostem guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

​Účast v následujících dílech přislíbili Ondřej Vlček, generální ředitel společnosti Avast, Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny nebo Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ. Pořad se vysílá každý čtvrtek v 17:30 na TN.cz v sekci TN Live.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz