Naše Česko

Centrální banka letos zvýší úroky asi ještě třikrát. Hypotéky podraží

Ve čtvrtek mohli diváci sledovat pokračování pořadu Naše Česko. Nově ho moderuje uznávaný ekonom Lukáš Kovanda, který si bude zvát špičkové osobnosti ze světa ekonomiky. Čtvrtečním hostem pořadu byl guvernér České národní banky Jiří Rusnok, který promluvil o zvyšování úroků i zdražení hypoték.

Ekonomická témata, která řeší snad každý. Ať už doma, v práci nebo s přáteli. Ta bude se svými hosty každý čtvrtek v 17:30 probírat ekonom Lukáš Kovanda na TN LIVE. "Budeme řešit témata jako zdražování ojetin, stavebnin, úrokové sazby, kurz koruny, když jedou lidi na dovolenou a tak podobně," popsal ekonom Lukáš Kovanda. 

Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Z TV Nova ho znáte z ekonomických reportáží, kde vystupoval coby respondent, teď se v pořadu Naše Česko ujme role moderátora. "Jsem ekonom, ne novinář, takže je to pro mě i velká výzva, protože s tím nemám zkušenost, ale doufám, že díky skvělému týmu TV Nova to všechno zvládneme," dodal ekonom.

Související obsah

Pozvání do prvního dílu přijal guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok. "Dvakrát jsme zvýšili úrokové sazby, budeme tímto směrem asi pokračovat i nadále. Budeme je postupně posouvat k normální úrovni, což je úroveň blízká našemu inflačnímu cíli, tedy nad dvěma procenty," přibližuje Rusnok nejbližší plány ČNB. Podle něj je Česko stále na sazbách, které jsou daleko od normálu.

Podle guvernéra se předpokládá, že ekonomika se bude postupně zotavovat. Proto si dokáže představit, že se úroky zvýší letos ještě třikrát, a to na dalších třech zasedáních bankovní rady ČNB. "Jde proto také předpokládat mírný nárůst hypotečních sazeb, ale nebudeme překračovat historické hranice," říká Rusnok. To znamená, že úroky na hypotékách s největší pravděpodobností nedosáhnou úrovní z let 2007 nebo 2009, kdy činily pět až šest procent.

Související obsah

Inflace podle guvernéra dosáhne letos zhruba čtyř procent, to znamená, že bude nejrychlejší od krizového roku 2008. V příštím roce by měla podle Rusnoka zpomalit. Tím pádem nás v příštím roce nečeká drastické zdražování.

Pozvání do dalších dílů přislíbili generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš nebo Dana Drábová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Tak se nezapomeňte dívat. Pořad Naše Česko odstartoval v 17:30 na TN LIVE.

O pořadu Naše Česko jsem informovali i v Televizních novinách:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz