Ekonomika

Ministerstvo řeklo, o kolik porostou důchody. Spočítejte si, jak se změní vám

Ministerstvo řeklo, o kolik porostou důchody. Spočítejte si, jak se změní vám
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Všichni důchodci v Česku by si od ledna měli polepšit minimálně o 650 korun, oznámilo ve čtvrtek ministerstvo práce a sociálních věcí. Celkově ale počítá s navýšením v průměru o 805 korun. Kolik peněz dostanete navrch, si můžete spočítat v důchodové kalkulačce níže.

Průměrný důchod se od prvního ledna 2022 zvýší o 805 korun, tedy 300 korun nad zákonnou valorizaci, které navrhlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Otazník dosud visel zejména nad výpočtem zákonem stanoveného navýšení, které vychází z dat statistického úřadu a bylo možné ho definitivně dopočítat až nyní. Teď je ale vše jasné – v průměru to bude 505 korun.

Důchody se v současné době zvyšovaly v průměru každoročně o 900 korun. Loni penzisté získali jednorázový příspěvek ve výši 5000 korun. "Tentokrát je ale zákonná valorizace nižší, než byla v předchozích letech. Do výpočtu se totiž promítá především nižší růst reálných mezd způsobený koronavirovou krizí," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Důchody budou po zvýšení o zmíněných 805 korun dosahovat v průměru 16 280 korun, což odpovídá zhruba 43 procentům průměrné mzdy. Tento poměr se postupně zvyšuje, aktuálně o 1,6 procentního bodu. V průměru důchody od začátku roku vzrostou o 5,2 procenta.

Související obsah

​Výpočet důchodu

Důchody se skládají ze dvou částí. Pevná solidární část je pro všechny stejná a má odpovídat desetině průměrné mzdy. Od příštího roku by měla činit 3900 korun, ministerstvo chce tuto částku navýšit ještě o 350 korun. Zásluhová část se pak stanoví podle odvodů a odpracovaných let. S třísetkorunovým měsíčním bonusem by si tak všichni penzisté přilepšili nejméně o 650 korun. K zásluhové části procentní výměry se připočte 1,3 procenta její nynější výše plus 300 korun. Dohromady se tak důchody zvýší průměrně o 805 korun.

Zdroj: Peníze.cz - Valorizace důchodu

Obě komory parlamentu už v létě odsouhlasily i další změny, které budou platit až od začátku roku 2023. Půjde o tzv. výchovné, které by mělo všem primárně pečujícím rodičům o děti přilepšit k důchodu o 500 Kč za každé vychované dítě. "Jedná se především o ženy, u nichž je průměrná výše důchodů o téměř tři tisíce korun nižší než u mužů. Přitom se zasloužily o výchovu nové generace, která ze svých příjmů mimo jiné přispívá i do důchodového systému," vysvětluje Jana Maláčová.

Další novinkou bude dřívější odchod do důchodu pro záchranáře, aniž by se měnila výše jejich penze. "Dál budu bojovat ještě za to, aby se totéž vztahovalo na pracující v náročných profesích. Zaslouží si to," dodala ministryně s tím, že by mělo jít například o horníky, svářeče, brusiče, kováře nebo specializované sestřičky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz