Domácí

Stát možná zastaví růst platů u některých zdravotníků. Nejsou na to prý peníze

Plošné zvyšování platů zdravotníků by se mělo zastavit. Vyzvala k tomu Rada poskytovatelů zdravotní péče, která radí ministerstvu. Podle jejího předsedy Vladimíra Dvořáka by takové tempo růstu platů zdravotníků mohlo ohrozit fungování celého systému. Odboráři nesouhlasí a nechápou, jak k takovému závěru mohla rada dojít, když příjmy zdravotníků výrazně ovlivňovaly mimořádné odměny za pandemii.

Destabilizace zdravotnického systému a ohrožení finanční stability, takové scénáře zaznívají od poradců ministerstva při dalším plošném zvyšování platů zdravotníků.

"Tabulkové platy považujeme stejně za relikt z minulosti, nepovažujeme to za zrovna vhodný způsob odměňování v 21. století a nedoručujeme je plošně zvyšovat," vyjádřil se Vladimír Dvořák, který stojí v čele Rady poskytovatelů zdravotní péče. Odboráři upozorňují, že příjmy rostly rychlým tempem díky odměnám za covid.

"My jsme z toho závěru v šoku. Když si příští rok odečteme z příjmů zdravotníků mimořádné odměny, zvláštní příplatky, tak se dostáváme do situace, kdy ten příjem sice převyšuje průměrnou mzdu v národním hospodářství, ale nepřevyšuje takovou částku, aby zdravotníci zůstávali. Je to nejparadoxnější situace, s jakou já jsem se za dobu svého působení v odborech setkala," uvedla předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Související obsah

​Návrh rady ostře kritizuje také Česká lékařská komora (ČLK). Podle ní by naopak platy a mzdy zdravotníků měly v příštím roce narůst o 10 procent. "Byli to zdravotníci, kdo drželi společnost nad vodou v době epidemie. Platy lékařů u nás v České republice jsou stále na úrovni jedné třetiny v sousedním Německu, a proto se nemůžeme divit, že nám mladí lékaři odchází," tvrdí prezident ČLK Milan Kubek.

Výrazný růst mezd loni zaznamenaly například zdravotní sestry. Ty, které pracovaly v akutní lůžkové péči, si přilepšily meziročně o 19 procent a přišly si tak skoro na 52 tisíc hrubého. "Pokud samozřejmě započítáme ty odměny, tak ta částka je daleko vyšší, než je realita," řekla prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se podařilo rychlým růstem platů mírně dohnat deficit z minulosti, stanovisko odborné rady prý ale bere jako závazné. Zároveň odmítá, že by nechtěl zdravotníky dostatečně platově odměnit.

Podívejte se na vyjádření prezidenta ČLK Milana Kubka k zastavení plošného růstu platů ve zdravotnictví:

"Je jasné, že pro celý systém, například i pro nemocnice, ale pro další segmenty je poměrně náročné takovéto tempo růstu platů udržet, takže budeme o tom ještě jednat," prohlásil Vojtěch. Podle ministerstva zdravotnictví bylo loni v Česku asi 50 tisíc lékařů a přibližně 80 tisíc zdravotních sester.

Politici návrh většinou kritizují

"Já jsem pro to, aby jsem jim navyšovaly platy. Musíme i v rámci školství podpořit profese, které nám chybí. Už jen proto, že naši lékaři a sestry odchází do zahraničí za lepší mzdou," vyjádřil se k návrhu premiér Andrej Babiš (ANO). "Musíme si také uvědomit, že pokud se bavíme o jejich vyšších platech, že to je často na úkor přesčasů. To jsou profese, na kterých není dobré šetřit," doplňuje občanskodemokratický poslanec Jan Skopeček (SPOLU).

"U těch zdravotních sester a například záchranářů, kde ty tabulkové platy jsou největší složkou příjmů, ty obavy chápu. Tam si myslím, že jsou velké rezervy," řekl senátor ze STAN Ivo Trešl (PIRSTAN).

Související obsah

​"U těch lékařů došlo k navýšení výrazně většímu. U toho středního personálu jsou rezervy. Já se domnívám, že minimálně o inflaci by ty platy růst měly," prohlásil poslanec Jan Hrnčíř (SPD). "Určitě si ještě zaslouží navyšování lidi od záchranné služby a pochopitelně je třeba myslet na zdravotnický personál," dodal komunistický poslanec Jiří Dolejš.

"Kdyby nerostly platy, tak jsme neměli stabilizované zdravotnictví v době pandemie," vyjádřil se poslanec Jiří Běhounek (ČSSD). "Hnutí Přísaha není pro plošné odborářské zvyšování platů jako jedné profesní skupiny, ale ve zdravotnictví je celá řada podhodnocených pozic," řekl Tomáš Sochr z Přísahy.

Podívejte se, co na návrh říkají politici:

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz