Zahraničí

Blíží se 20. výročí útoku na Dvojčata. Kriminalisté identifikovali další dvě oběti

Už za dva dny si Spojené státy připomenou 20 let od teroristických útoků z 11. září 2001, při kterých zemřelo 2996 lidí. Kriminalistům se nyní podařilo identifikovat další dvě oběti.

U památníku obětí v New Yorku se už staví tribuna, která vzniká kvůli sobotnímu ceremoniálu, na který nesmí přijít veřejnost, ale pouze příbuzní, média a vybraní hosté, jako například politici. K památníku by měl v den výročí přijít také prezident Spojených států Joe Biden, a proto už do zmíněných míst bude od pátku omezený vstup, aby se mohlo místo připravit i z hlediska bezpečnosti.

Během pietní akce zazní jako každý rok jména všech téměř tří tisíc zesnulých a také se bude šestkrát držet minuta ticha. Letošní výročí také výrazně omezí koronavirová pandemie. Roušky si budou moci u památníku sundat pouze naočkovaní lidé. Zároveň se budou muset udržovat bezpečné rozestupy.

Související obsah

​Ceremoniál se však bude lišit od těch předchozích. Jde o první výročí po odchodu amerických vojáků z Afghánistánu. Současné dění v zemi na Blízkém východě mnoha lidem připomíná poměry, které tam panovaly před rokem 2001 a někteří se obávají, aby nebyl terorismus opět na vzestupu a v budoucnu se nemuseli podobných incidentů znovu bát.

Kriminalisté navíc skoro po 20 letech od teroristického útoku identifikovali další dvě oběti. Analýza DNA pomohla k identifikaci Dorothy Morganové a muže, jehož jméno bylo na žádost jeho rodiny zatajeno. Stávají se tak 1664. a 1647. identifikovanou obětí nejhoršího teroristického útoku v novodobých dějinách. Z 2753 lidí zabitých ve Světovém obchodním centru zůstává stále 1106 oficiálně neidentifikovaných.

Jan Houška TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz