Zahraničí

Svět si připomněl 20. výročí útoků z 11. září. New York držel šest minut ticha

V sobotu uplynulo 20 let od teroristických útoků na věže Světového obchodního centra v New Yorku a na Pentagon, sídlo amerického ministerstva obrany. Vyžádaly si téměř 3000 obětí, přes 6000 lidí skončilo zraněných. Provedla je islamistická organizace al-Káida. Všechny události spojené se smutným výročím jsme sledovali v on-line reportáži.

Psalo se úterý 11. září 2001, když 19 teroristů z organizace al-Káida uneslo čtyři dopravní letadla a provedlo sérii teroristických útoků do té doby nemyslitelného rozsahu.

S dvěma z nich narazili do mrakodrapů Světového obchodního centra v New Yorku, další navedli na sídlo amerického ministerstva obrany Pentagon u Washingtonu, D.C. Čtvrté letadlo, v němž se pasažéři pokusili únosce zneškodnit, se zřítilo v Pensylvánii. Jedním ze strůjců útoků byl také vrchní představitel al-Káidy Usáma Bin Ládin. Spojeným státům se teroristu podařilo dopadnout až o deset let později, a to v květnu 2011.

Kdo byl Usáma Bin Ládin? Politolog popsal, proč došlo k tragickým událostem 11. září:

​Spojené státy a s nimi celý svět si dnes připomínají 20. výročí tragických událostí, které změnily naše životy. Přímo v New Yorku je reportérka TV Nova Kateřina Vodvářková. Veškeré dění jsme sledovali minutu po minutě.

​Při útocích zahynulo okolo 3000 lidí, kteří pocházeli z 90 zemí. Smrt potkala i 19 teroristů. Dalších přibližně 6000 lidí utrpělo zranění. Spojené státy americké si v sobotu připomněli 20 let od tragické události. Několik stovek lidí včetně amerického prezidenta Joe Bidena se sešlo u pietního místa, aby společně drželi šest minut ticha. Na místo dorazili s manželkami také bývalí prezidenti Barack Obama a Bill Clinton. Pietní akci provází také předčítání jmen všech obětí.

Podívejte se na poslední minutu ticha ceremoniálu k 20. výročí událostí 11. září:

Související obsah

​Poprvé v historii Severoatlantické aliance byl aktivován pátý článek, podle kterého se útoky z 11. září 2001 považují za útok na všechny členské země vojenského paktu. USA reagovaly vyhlášením války proti terorismu, jež trvá dodnes a které se účastní i čeští vojáci.

Zatímco Pentagon se podařilo opravit do roka, rekonstrukce Světového obchodního centra trvala delší dobu. První opravená budova se otevřela v roce 2006, hlavní věž One World Trade Center pak v roce 2013. Na místě neštěstí stojí památník a muzeum.

Na shrnutí událostí se můžete podívat v reportáži Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz