Ekonomika

Inflace prudce roste. Zdražování je největší za posledních 13 let

Ceny v Česku prudce rostou. Inflace stoupla v srpnu meziročně o 4,1 procenta, to je nejvíce od listopadu 2008. Oproti červenci porostla o 0,7 procenta. Největší vliv na to mělo zdražení bydlení a pohonných hmot, uvedl Český statistický úřad.

Ceny v Česku rostou nejrychleji za posledních 13 let. A porostou dál, podle ekonomů nás čeká krušný podzim. "Česko zažívá inflační šok, inflace překonala hranici 4 % a nelze vyloučit, že během zimních měsíců vystoupá až na 5 %," varuje ekonom Lukáš Kovanda.

V srpnu kvůli tomu nejvíce zdražovaly potraviny. Vejce o 5,5 %, máslo o více než 12 %. Pohonné hmoty dokonce o 20 %, a to kvůli rostoucí ceně ropy na světových trzích. "Ale také kvůli tomu, že čerpací stanice si navyšují na úkor motoristů marže a své zisky. A v neposlední řadě zdražuje také bydlení," upozornil Kovanda.

Stavební materiály dramaticky rostou o desítky procent, s nimi nájemné o 2,5 %, vodné a stočné o 5,5 %. "Inflace by měla zmírnit v příštím roce," predikuje Kovanda.

Související obsah

​Podzimní inflační šok zažijeme především u cen energií. "Zdraží elektřina, plyn, teplo. Lze se nadít toho, že elektřina stoupne o 25 %. Co se týče plynu, tam by ten nárůst měl být slabší od 15 do 20 %," tvrdí ekonom.

Mít peníze v bankách je to nejhorší, co mohou lidé nyní udělat. "Tam jsou ty úroky mezi nulou a jedním procentem. Když pak máte inflaci pětiprocentní, tak vám úspory v bankách mizí čtyřprocentním tempem ročně," vysvětluje Kovanda.

Lidé by měli investovat a rozložit své úspory do akciových fondů nebo zlata, nemovitostních fondů a dalších komodit s rizikem, že některé z těchto vkladů nemusejí vyjít. Případně je utratit za něco, co má trvalejší hodnotu.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz