Zahraničí

Německo se chystá razantně zdražit benzín. Dopady to bude mít i na Česko

Německo se připravuje na obrovské zdražení benzínu a nafty. V zemi se totiž nedaří snižovat emise oxidu uhličitého podle vládního plánu a vláda tím prý chce lidi odradit od používání spalovacích motorů. Ceny pohonných hmot by tam mohly stoupnout o více než polovinu. Informace unikla z interního materiálu německé vlády. V Česku se prý zatím nic takového nechystá.

Na čerpacích stanicích v Německu by litr benzínu po zdražení mohl stát i přes 57 korun. V Česku pak 34 korun. Na 50litrové nádrži to představuje rozdíl až 1200 korun. "Německo zažije úprk do jiných zemí za levnějším benzínem. Kamionová přeprava se bude snažit plánovat cesty tak, aby v Německu vůbec netankovala," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Němečtí řidiči jsou naštvaní. A tvrdí, že o to více budou jezdit tankovat do České republiky. Pro provozovatele čerpacích stanic v česko-německém pohraničí je to ale dobrá zpráva. "Co očekáváte? Obrovský nárůst. Každý bývalý východní Němec šetří každý cent. Budou tady fronty zase až přes hranice," myslí si majitel čerpací stanice Jindřich Šnek.

Související obsah

​Čeští autodopravci se obávají situace z 90. let, kdy směli do Německa jen s 200 litry paliva. "Budou se nějaký nádrže na to auto přidávat a přestaneme tankovat v Německu," řekl majitel automobilové dopravy Věroslav Kollert.

V Česku by ceny pohonných hmot měly zůstat zhruba stejné. Ministerstvo financí žádné zvyšování daní neplánuje. "Česká republika je z ekonomického hlediska další spolkovou zemí Německa. Výrazné zvýšení pohonných hmot v Německu zvýší náklady na výrobu, my pak budeme dovážet dražší produkty," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Kdy a zda vůbec ke skokovému zdražení v Německu dojde, není ještě jasné. Situaci může ovlivnit výsledek voleb do Spolkového sněmu na konci září.

Mluvčí sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia Martin Felix reagoval v živě v Televizních novinách:

Jan Houška TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události