Zahraničí

"Sbohem, Bébele!" S Belmondem se přišel rozloučit Delon i Pierre Richard

Francie se v pátek definitivně rozloučila se slavným hercem Jeanem-Paulem Belmondem. V kostele Saint-Germain-des-Prés v centru Paříže se od 11 hodin konala zádušní mše, které se dokonce účastnil i hercův dlouholetý přítel Alain Delon (85). Tělo bylo podle médií následně převezeno ke kremaci.

Už ve čtvrtek se s Jeanem-Paulem Belmondem, který zemřel začátkem týdne ve věku 88 let, rozloučily tisíce lidí v pařížské Invalidovně. Podle francouzských médií se mu tak dostalo té největší pocty. Zde se totiž podobné ceremonie konají především k uctění zemřelých politiků či vojáků. Všichni se ale shodují, že Jean-Paul Belmondo byl zcela výjimečnou osobností. Hold mu na čestném nádvoří vzdali synové, kolegové z branže i prezident Emmanuel Macron.

Na poslední cestu se ale rakev se slavným hercem vydala až v pátek. V kostele Saint-Germain-des-Prés v centru Paříže probíhala necelé dvě hodiny zádušní mše. Na obřad měli přístup i hercovi příznivci, závěr rozloučení byl však určený výhradně pro rodinu. Poté mělo být tělo velikána francouzské kinematografie převezeno ke kremaci.

Související obsah

Obřadu se účastnil i herec Alain Delon, který se do kostela dostal za ohromného potlesku přítomných lidí. S Belmondem se znali řadu let. "Představte si, že někoho ztratíte po 60 letech, někoho, kdo je váš přítel. Měl jsem hodně společníků na cestě, ale s ním to bylo jiné – on byl společník na celý život," řekl novinářům Delon už dříve. Dále dorazili herci Antoine Duléry, Béatrice Dalleová a Pierre Richard, režisér Claude Lelouch, zpěvačka Veronique Jannotová nebo bývalý fotbalista Luis Fernandez. 

Mezi prvními smutečními hosty se však objevili Belmondovi příbuzní, včetně vnuka Victora, který ve čtvrtek promluvil i v Invalidovně. 

Mše skončila po jedné hodině odpoledne. Rakev následovaná knězem ve fialovém rouchu prostory Saint-Germain-des-Prés opouštěla za zvuku kostelních zvonů a velkého potlesku přítomných. 

Belmondo měl celkem čtyři děti ze dvou manželství. Patricii (zemřela v roce 1993), Florence (61), Paula (58) a nejmladší Stellu (18). Jako herec zasáhl do života milionů lidí. Proslavily ho role gangsterů, svůdníků i ochránců zákona. K jeho nejznámějším filmům patří Veselé Velikonoce, Profesionál, Policajt nebo rošťák, Strach nad městem, Muž z Ria nebo Zvíře. Do češtiny ho nejčastěji daboval Jiří Krampol.

Právě hudební motiv z filmu Profesionál měl zaznít i při pátečním obřadu. Melodie už hrála o den dříve na slavnostní ceremonii v pařížské Invalidovně, které se účastnil i francouzský prezident.

Čtvrteční ceremoniál k uctění památky Jeana-Paula Belmonda:

"Jean-Paul Belmondo byl součástí rodiny. Byl bratr, bratranec, strýc, byl to přítel, byl to někdo mimořádný. Byl to hrdina s mnoha tvářemi. Každý z nás se v něm svým způsobem najde," pronesl na konto slavného herce Emmanuel Macron. "Zemřít vlastně nic neznamená, je to jen dokončení svého bytí. Jsem si jist, že váš úsměv je nezapomenutelný. Nikdy v něm nebyla žádná hořkost. Nikdy jste si nestěžoval. Jen jste tu byl. Slova, která jste tolikrát řekl, když jste popisoval ostatní, myslím, že ta slova s námi zůstanou. Sbohem, Bébele," uzavřel francouzský prezident proslov a hosté na ceremoniálu začali tleskat.

S Jeanem-Paulem Belmondem se přišly už ve čtvrtek rozloučit tisíce lidí, včetně francouzského prezidenta. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz