Zahraničí

Konec Polska v EU? Muže se to stát dřív, než se zdá, varoval Donald Tusk

Konec Polska v EU? Muže se to stát dřív, než se zdá, varoval Donald Tusk

Polsko může podle Donalda Tuska odejít z Evropské unie dřív, než se zdá. Bývalý předseda Evropské rady, který dříve zastával také funkci premiéra země, to řekl v pátek v televizi TVN24. Polsko v posledních měsících řeší výrazné spory s Evropskou unií týkající se především směru sedmadvacítky.

Donald Tusk, který v současné době v Polsku zastává funkci šéfa hlavního opozičního uskupení Občanská koalice, varoval, že neustálé podkopávání Evropské unie ze strany Polska, může mít v budoucnu vážné důsledky.

Tusk tak reagoval na čtvrteční prohlášení Ryszarda Terleckiho, člena vládní strany Právo a spravedlnost, který řekl, že by mělo Polsko hledat "drastická řešení" ve vztahu s EU. Zmínil například také Velkou Británii, která minulý rok z Evropské unie odešla, informuje portál TheFirstNews.

Související obsah

​"Pokud se najde více zemí, které trvají na ukončení spolupráce s Evropskou unií, může to jednoduše znamenat konec této organizace," řekl Tusk. "A ta nedávná prohlášení a neustálé podkopávání Evropské unie, toto zpochybňování vazby mezi našimi národními zájmy a zájmy Evropské unie, to bude mít následky," dodal.

Premiér země Mateusz Morawiecki i jeho mluvčí ale vyloučili jakoukoli možnost, že by se Polsko v dohledné době chystalo z Evropské unie odejít. Poslední průzkumy navíc ukazují, že drtivá většina Poláků podporuje členství v EU.

Poláci v srpnu demonstrovali na obranu svobodných médií. Podívejte se na záběry z demonstrace:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz