Zahraničí

Polský prezident posvětil výjimečný stav. Platí na hranicích s Běloruskem

Polsko vyhlásilo výjimečný stav na hranicích s Běloruskem. Vláda o to už oficiálně požádala prezidenta Andrzeje Dudu, který to v pátek schválil. Důvodem je příliv migrantů z Blízkého východu, které prý do Polska záměrně posílá Lukašenkův režim.

Opatření, které v Polsku od pádu komunismu nebylo. U hranic s Běloruskem platí výjimečný stav. "Musíme zastavit tyto agresivní projevy hybridní války, které přicházejí z Minsku a od Lukašenkových ochránců," prohlásil premiér Mateusz Morawiecki. 

Nové opatření platí v téměř 200 obcích, které leží ve dvou vojvodstvích v pásu tří kilometrů od hranic. Podle vlády nebude mít žádný vliv na každodenní život místních. Posílí ale role úřadů. Ty mohou zakazovat protesty a kontrolovat pohyb osob.

Polsko už od minulého týdne staví na hranicích s Běloruskem plot. Ten má zastavit příliv migrantů především z Iráku, Afghánistánu a Sýrie. "Jen během srpna se pokusilo přejít polské hranice, tedy i hranice Evropské unie, okolo tří tisíc lidí," uvedl ministr vnitra Mariusz Kamiński.

Související obsah

Migranti do Polska přicházejí masově hlavně právě přes Bělorusko. Polská vláda viní prezidenta Alexandra Lukašenka ze snahy destabilizovat Evropskou unii tím, že migranty přes hranici posílá a nelegální migraci využívá jako odvetu za dříve zavedené evropské sankce.

Podobná situace vládne i v pobaltských státech. Mimořádný stav už dříve vyhlásila Litva a Lotyšsko. I ty obviňují běloruského prezidenta z přeposílání migrantů do Evropské unie.

Brusel už dříve vyjádřil pobaltským zemím a Polsku podporu a odsoudil chování Lukašenkova režimu. Přispívat na stavbu plotu ale neplánuje.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz